Jadąc na urlop, warto pamiętać, że są takie miejsca w Polsce, gdzie niemal ze 100-procentową pewnością możecie spodziewać się utrudnień.

Na Podlasiu takim miejscem jest m.in. Łomża. W przyszłym tygodniu rozpocznie się tam remont ulicy Wojska Polskiego i ronda Kościuszki. To trasy krajowe numer "61" i "63". Objazdów niestety nie będzie, bo kierowcy będą przepuszczani wahadłowo.

Biorąc pod uwagę to, że dziennie przejeżdża w tych okolicach nawet 20 tysięcy samochodów to Łomżę może czekać paraliż.

Dobrą wiadomość mamy natomiast dla kierowców jeżdżących warmińsko-mazurskim odcinkiem krajowej "16".

Remontowana trasa z Biskupca do Mrągowa ma być gotowa jeszcze w tym miesiącu. Podróż z zachodu na wschód województwa powinna być szybsza.

Wakacyjne utrudnienia nad morzem

W Zachodniopomorskiem kierowcy stracą czas m.in. na krajowej "20" między Siemczynem a Czaplinkiem oraz Szczecinkiem a Marcelinem. Ruch odbywa się tam wahadłowo, choć według GDDKiA roboty prowadzone są tylko na poboczach.

Na Pomorzu, w Jastarni, przerwano na wakacje remont drogi, ale możliwe są utrudnienia, bo trwają prace na chodnikach. W Gdańsku kierowców zaskoczyć może dojazd do plaży na Stogach. Jechać trzeba Mostem Wantowym, a nie Siennickim. Ten ostatni z powodu remontu trakcji tramwajowej jest zamknięty dla ruchu.  

Zakorkowany Śląsk

W centrum Katowic na kłopoty kierowcy powinni się przygotować w rejonie Placu Miarki. Trwa tam remont torowiska  i z początkiem wakacji pojawiły się nowe utrudnienia. Niektóre ulice są "ślepe" ale za to dwukierunkowe. Trzeba dokładnie patrzeć na znaki.

Poza Katowicami drogowcy pracują na krajowej "1". Kierowcy stoją więc w korkach w Częstochowie oraz w Tychach. W Tychach prace na "jedynce" miały się zakończyć pod koniec tego tygodnia, ale wiadomo już, że nie ze wszystkim uda się zdążyć na czas. Na liczącym dwa kilometry odcinku i w stronę Katowic i Bielska wciąż kierowcy pojadą jednym pasem. Kolejne roboty drogowe czekają też wszystkich jadących na Podbeskidzie w Czechowicach - Dziedzicach.

Warszawa i okolice

W Warszawie największym problemem jest remont trasy Armii Krajowej. To jedno z głównych połączeń na drodze Łódź - Białystok. Najszybszy objazd remontowanego odcinka prowadzi przez Łowicz, Wyszogród i Nowy Dwór Mazowiecki. Wjeżdżając do Warszawy z południa kierowcy powinni omijać okolice ulic: Łopuszańskiej i Kleszczowej, gdzie zaczynają się remonty. 

W Radomiu utrudnień spodziewajcie się na otaczającej miasto drodze krajowej numer 12, zwłaszcza w rejonie jej wschodniego odcinka. Jeżeli planujecie podróż przez Płock to omijajcie ulice Armii Krajowej i Piłsudskiego, gdzie pracują drogowcy. 

W woj. kujawsko-pomorskim bez większych utrudnień

W Kujawsko-Pomorskiem w tym roku, w wakacje, nie ma zbyt wielu uciążliwych remontów. Przedostając się przez Wisłę w Toruniu, kierowcy powinni wybrać nowy most, bo w okolicach starego tworzą się korki.

W Bydgoszczy trwa budowa ulicy Grunwaldzkiej, która jest częścią krajowej "80" i "25". Jest to wyjazd w stronę Piły co oznacza, że kierowcy mogą tam stracić sporo czasu stojąc w korku.

Trzeba również uważać na trasie krajowej numer "15" z Torunia w stronę Olsztyna, gdzie miejscami wprowadzono ruch wahadłowy. Podobną sytuację możecie napotkać na krajowej "62" za Włocławkiem w kierunku Poznania.

Wakacyjne szlaki z niespodziankami

Na mapie wakacyjnych utrudnień ważne miejsce zajmuje krajowa "11", czyli trasa ze Śląska przez Poznań do Kołobrzegu. Jadąc w kierunku morza najpierw natrafiacie na remont mostu w Nowym Mieście nad Wartą, a potem na prace w Bogdanowie za Poznaniem.

Cierpliwość przyda się też na "5" w Bojanowie w połowie trasy Wrocław-Poznań, gdzie w lipcu ruszyły prace na rondzie. Na lubuskim odcinku "12" remontowane są dwa mosty, co wyraźnie spowalnia podróż przez krainę jezior i lasów.

Wrocław w remontach

W samym Wrocławiu na remonty trafimy w ścisłym centrum miasta. W korku utkniemy m.in. na autostradowej obwodnicy. Z powodu prac, jezdnia w kierunku Kudowy jest miejscami zwężona z trzech pasów ruchu do jednego. Objazdy czekają również kierowców na wjeździe do stolicy Dolnego Śląska od strony Świdnicy.

Zamknięta jest krajowa "35" na Bielanach Wrocławskich. Na trasie z Wrocławia do Kłodzka ruch wahadłowy obowiązuje na krajowej "8" w okolicach Braszowic Ząbkowickich. W regionie warto omijać również Wałbrzych. W mieście trwają remonty głównych dróg.

Utrudnienia na Lubelszczyźnie i w Świętokrzyskiem

Na Lubelszczyźnie kierowcy powinni pamiętać o tym, że za chwilę ruszy przebudowa krajowej "17" na odcinku Zamość - Tomaszów Lubelski między Polanówką a Krynicami. Remont potrwa do sierpnia 2015 roku. Kolejne utrudnienia to przebudowa krajowej "63" między Radzyniem Podlaskim a Wisznicami oraz prace remontowe na trasie krajowej numer 82 Lublin- Włodawa na skrzyżowaniu z powstającą obwodnicą Lublina. W Świętokrzyskim największe kłopoty na krajowej "9" w Opatowie, gdzie remontowany jest ponad kilometrowy odcinek prowadzący przez miasto.

Wkrótce więcej o remontach na polskich trasach 

(ug)