Nie ustają zacięte walki wokół Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy. Tymczasem w stolicy Białorusi, Mińsku, ma dziś dojść do spotkania grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE. Swój udział w nim zapowiedział lider separatystów z Doniecka, wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin.

Ukraina: 100 separatystów zginęło w obwodzie ługańskim

Siły rządowe Ukrainy informują o sukcesach w walkach z separatystami na wschodzie kraju. "W ciągu ostatniej doby zniszczono trzy mobilne kompleksy artyleryjskie Grad, transporter opancerzony, pojazd rozpoznania, kamaz i zabito około 100 bojowników" - oświadczył oficer prasowy operacji... czytaj więcej

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ma nadzieję, że rozmowy w Mińsku przyniosą konkretne rezultaty, w tym zawieszenie broni. Przywódca Rosji Władimir Putin widzi w spotkaniu w stolicy Białorusi, jak podała agencja Ria-Nowosti, szansę na zakończenie krwawego konfliktu na Ukrainie.

Mimo wysiłków na rzecz dyplomatycznego zakończenia konfliktu, nie słabną walki na wschodzie Ukrainy, głównie wokół Ługańska i Doniecka. Rebelianci poinformowali, że udało im się wyprzeć siły rządowe z lotniska w Ługańsku. Tymczasem minister obrony Ukrainy, generał Wałerij Hełetej zaprzeczył temu i zapewnił, że nadal toczą się tam zacięte walki.

Walki toczą się także w rejonie Nowoazowska na południu obwodu donieckiego, gdzie rebeliantów wspierają żołnierze rosyjscy. Opanowany przez Rosjan i separatystów Nowoazowsk jest strategicznie położony między Rosją a oderwanym przez ten kraj w marcu od Ukrainy Krymem. Spodziewany jest teraz atak wojsk rosyjskich i sił separatystycznych na Mariupol, ważne miasto portowe nad Morzem Azowskim, gdzie przebywają władze obwodu donieckiego.

(mal)