"Rada Federacji dała pozwolenie na użycie siły. Mam nadzieję, że nie będę musiał z tego skorzystać" - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin podczas dorocznej telekonferencji, w czasie której odpowiadał na pytania obywateli. W innym momencie zaznaczył zaś, że "rozmieszczenie tarcz antyrakietowych we wschodniej Europie to wyścig zbrojeń, zmusza więc Rosję do działania".

13:56 Telekonferencja kończy się po niespełna czterech godzinach.

13:51 Czy Władimir Putin chciałby zostać prezydentem dożywotnio? Odpowiedź: Nie.

13:49 Putin: Rosja nie będzie próbować odciąć się od świata. Żelazna Kurtyna była wynalazkiem sowieckim.

13:41 Rosyjski prezydent twierdzi, że obecny sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - gdy był jeszcze premierem Danii - nagrał prywatną rozmowę z Putinem i przekazał ją mediom.

13:39 Władimir Putin odpowiedział na pytanie byłego współpracownika służb USA Edwarda Snowdena, który otrzymał azyl w Rosji. Oświadczył, że rosyjski wywiad nie gromadzi na masową skalę danych obywateli i że inwigilacja o takim charakterze, jak w USA, w Rosji nie byłaby możliwa, ponieważ służby specjalne są pod ścisłą kontrolą.

Pytanie Snowden zadał po angielsku. Nie sprecyzowano, czy była to transmisja na żywo czy nagranie.

13:33 Tak prezentuje się na konferencji Władimir Putin:

13:11 Putin: "Reset" w stosunkach USA-Rosja, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę, skończył się już przed wybuchem kryzysu na Ukrainie.

Jak twierdzi rosyjski prezydent, w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi doszło do znacznej utraty zaufania, a jeśli USA chcą odbudowy tego zaufania, muszą respektować interesy innych stron i międzynarodowe prawo. Putin zapewnia przy tym, że Rosja jest zainteresowana odbudową zaufania w stosunkach z Waszyngtonem i uczyni wszystko, aby do tego doszło.

12:52 Władimir Putin w studiu telewizyjnym:

12:51 Putin oświadczył ponadto, że obniżenie cen ropy z 90 do 85 dolarów za baryłkę nie okaże się "krytyczne dla budżetu" Rosji, choć - jak przyznał - mogłoby spowodować pewną szkodę.

12:42 Jak twierdzi Putin, Ukraina nie wywiązuje się z zobowiązań finansowych za dostawy gazu, wobec tego cena surowca wzrośnie. Jeszcze przez miesiąc czekamy spłatę zaległości - mówi prezydent.

12:34 Rolnictwo jest ważniejsze niż armaty - mówi prezydent i zapowiada, że zadba, aby położony został większy nacisk na rozwój tego obszaru gospodarki.

12:32

12:30 Często zderzamy się z tym, że inni nie chcą zrozumieć naszego stanowiska. Nie będziemy podkreślać, że koniecznie będziemy musieli uczestniczyć w organizacjach międzynarodowych, ale nie będziemy opuszczać tych organizacji. Nie chcą nas widzieć, no to trudno, ale nie będziemy kontynuować izolacji kraju - mówi Putin.

12:23 Dziękujemy za Krym - mówi jedna z Rosjanek, które połączyły się ze studiem telefonicznie. Kobieta pyta, czemu prowadzona przez rząd polityka mieszkaniowa "nie bierze pod uwagę potrzeb mieszkańców". Putin odpowiada, że jest "to bardzo poważny problem" i że przyjrzy się tej kwestii.

12:19 Otrzymaliśmy 2 mln 200 tys. telefonów z pytaniami i 20 tys. listów - mówi korespondentka.

12:14 Pojawiają się wątki socjalne. Mieszkanka wsi, która ucierpiała w czasie powodzi, dziękuje, że teraz miasteczko jest odbudowywane. Putin zapowiada dodatkową pomoc, jeśli będzie to konieczne.

12:11 Most na Krymie? To drogi projekt. Chcemy go wykonać skutecznie i w sposób rozsądny - mówi rosyjski prezydent.

12:03 Przygotowujemy kolejny dekret dotyczący rehabilitacji Tatarów krymskich - zapowiada Putin.

12:00 Nie jest możliwe, by Europa wstrzymała zakup rosyjskiego gazu - mówi prezydent.

11:58 Czy planuje pan dołączenie do Rosji Alaski? - pyta Rosjanka. Czy wiecie, jak teraz mówią o Alasce? Ice-Krym! - żartuje Putin i odpowiada: Droga pani, po co nam Alaska?

11:50 Nie mamy konieczności zmniejszenia jakichkolwiek programów socjalnych. Na wszystko mamy środki - mówi prezydent odpowiadając na pytanie dotyczące wydatków w związku z aneksją Krymu i potencjalnymi kosztami dla Rosji.

11:46 Putin: Rozmieszczenie tarcz antyrakietowych we wschodniej Europie to wyścig zbrojeń. Zmusza więc Rosję do działania.

11:42 Nie trzeba się obawiać, ale będziemy brać pod uwagę wszystkie uwarunkowania. Jeśli infrastruktura wojskowa NATO podejdzie do naszych granic, będziemy zmuszeni zareagować - odpowiada Putin na pytania o działania NATO.

11:41

11:36 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Informacyjnej "Rossiya Segodnya" Dmitrij Kisielow o "bloku NATO": Gdzie jest ta "czerwona linia", gdzie oni powinni się zatrzymać?. Putin: Nie powinniśmy się bać niczego.

11:32 Uważamy dzisiejsze władze na Ukrainie za nieprawomocne. Co dotyczy się kandydatów na Ukrainie: wiecie, jak wyglądają te wybory, jeśli nic się nie zmieni, nie damy rady uznawać tego, co będzie się działo po 25 maja - mówi Putin. Nie można wybrać nowego prezydenta, jeśli mamy wciąż żyjącego i urzędującego prezydenta - mówi o Janukowyczu i dodaje, że wymagałoby to zmiany konstytucji.

11:27 Musimy pomóc Ukraińcom zrozumieć samych siebie, to rola dobrego, najbliższego sąsiada - tłumaczy prezydent. Mam nadzieję, że nasi partnerzy nas usłyszą i zrozumieją - dodaje.

11:27 Nie zgodzę się z tym, że Ukraina jest ziemią przeklętą - mówi Putin, odpowiadając na pytanie jednego z rosyjskich pisarzy, który zabronił tłumaczenia swoich dzieł na język ukraiński. Ukraina jest ziemią, która wiele wycierpiała. To jest trudna społeczność. Tam, gdzie kwitnie nacjonalizm i rodzi się neonazizm, to jest tylko na zachodzie Ukrainy - dodaje Putin.

11:22 Putin: Kijów powinien dać gwarancje rosyjskojęzycznym regionom Ukrainy.

11:18 To jeden z największych problemów, jaki przytrafił nam się po rozpadzie Związku Radzieckiego - tłumaczy Putin odpowiadając na pytanie dotyczące Naddniestrza. Ludzie powinni mieć prawo do decydowania o własnym losie - dodaje.

11:17 Rada Federacji dała pozwolenie na użycie siły. Mam nadzieję, że nie będę musiał z tego skorzystać - mówi Putin.

11:16 Musimy zrobić wszystko, żeby pomóc tym ludziom (mieszkańcom Krymu - przyp. red.) i bronić ich praw. Będziemy o to walczyć  - mówi prezydent.

11:13 Kompromis musi być wypracowany nie pomiędzy graczami państw trzecich, a pomiędzy wewnętrznymi siłami politycznymi na Ukrainie - mówi Putin.

11:08 Charków, Ługańsk, Donieck nie były w składzie Ukrainy w czasach carskich. Zostały przekazane w latach 20. Po co to zrobili? Bóg wie - mówi rosyjski prezydent.

11:05 Od pana, od Rosji zależy wszystko - kontynuuje kobieta.

Cytat

Pan zwyciężył, pan przeprowadził super operację bez jednego strzały. Gratuluję!
Jedna z uczestniczek telekonferencji

11:04 Pan zwyciężył, pan przeprowadził superoperację bez jednego strzału. Gratuluję! - mówi jedna z uczestniczek telekonferencji.

11:00
Działania na Krymie, w Sewastopolu połączyły ludzi - twierdzi Putin.

10:57 Prezydent zapowiedział dalsze kroki Rosji na Krymie, w tym: przeniesienie do bazy w Sewastopolu znacznej części okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z Noworosyjska i przyspieszenie przejścia krymskiego systemu bankowego na walutę rosyjską.

10:54 Jestem wdzięczny wszystkim, którzy podzielają moją opinię ws. Krymu - twierdzi Putin.

10:51 W czasie telekonferencji pojawiło się pytanie dotyczące gospodarki i relacji z Chinami. Będziemy zwiększać naszą współpracę z Chinami. Z punktu widzenia gospodarczego Chiny stają się stopniowo graczem numer jeden - mówi Putin.

10:49

10:47 Na sali rozlegają się brawa.

10:46 Na Ukrainie doszło do przewrotu państwowego w pełnym tego słowa znaczeniu - mówi rosyjski prezydent. Jak dodaje, obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie uciekł z kraju, ale "był zmuszony do wyjazdu".

10:40 To, co z wami (oddziałami Berkutu - przyp. red.) zrobiono, jak postąpiono z waszymi kolegami, jest pręgierzem hańby dla całego rządu Ukrainy. Nie można rzucać na kolana tych, którzy bronią swojego narodu - mówi Putin i dodaje: Jeżeli rząd tak traktuje ludzi, nie sadzę, żeby można było sądzić, że ktokolwiek w tym państwie będzie działać inaczej w przyszłości.

10:39 Dowódca krymskiego Berkutu: Palono nas tam, zarzucono kamieniami, strzelano do nas. Dziesiątki naszych zginęły, były setki rannych. Był rozkaz: nie dopuścić do przelewu krwi. Zostaliśmy zdradzeni. Wojskowy zapytał Putina: Czy Janukowycz zawsze był słabeuszem i zdrajcą?

10:38 Jeden z wojskowych z Krymu dziękuje Putinowi za działania na półwyspie.

10:37 Zebrani na sali mieszkańcy Krymu biją brawo i skandują: "Dziękujemy! Dziękujemy!".

10:36 Mówiłem niejednokrotnie, nie ukrywałem, że nasze działanie sprowadzało się do tego, żeby zabezpieczyć wolę mieszkańców Krymu. Musieliśmy podjąć działania. Za plecami samoobrony Krymu stanęli nasi żołnierze, którzy działali słusznie i profesjonalnie. Inaczej nie dałoby się przeprowadzić referendum - tłumaczy prezydent.

Cytat

Mówiłem niejednokrotnie, nie ukrywałem, że nasze działanie sprowadzało się do tego, żeby zabezpieczyć wolę mieszkańców Krymu. Musieliśmy podjąć działania. Za plecami samoobrony Krymu stanęli nasi żołnierze, którzy działali słusznie i profesjonalnie. Inaczej nie dałoby się przeprowadzić referendum.

10:30 Na Krymie mamy bardzo duży potencjał przemysłowy. Mamy dobrze działające firmy, które wymagają dodatkowej modernizacji - mówi Putin.

10:28 Jestem przekonany, że mieszkańcy Krymu poczują materialne zalety przyłączenia do Rosji - twierdzi Putin i obiecuje świadczenia socjalne.

10:25 Sfera bankowa na Krymie jest na tę chwilę jest jeszcze nieuładzona. Będziemy próbowali osiągnąć porozumienie z partnerami z Ukrainy. Na razie nam się to nie udało - tłumaczy prezydent.

10:22 Jeżeli naprawdę kochamy i szanujemy się, powinniśmy znaleźć sposób, żeby się zrozumieć. W ramach stosunków międzypaństwowych jestem pewien, że znajdziemy porozumienie z Ukrainą i nie odejdziemy od siebie. I że Ukraina zrozumie, że w przypadku Krymu Rosja nie mogła postąpić inaczej. Jeżeli traktujemy się z szacunkiem, powinniśmy szanować swoje wybory. Rosja zawsze stała ramię w ramię z Ukrainą i tak zostanie - mówi Putin.

10:18 Jak stwierdził Putin, "rozmowy w Genewie są bardzo istotne".

10:17 Na wschodzie Ukrainy nie ma żadnych rosyjskich służb. Dowodem tego jest to, że ludzie zdjęli maski - dodaje prezydent.

10:16 Kijów powinien zasiąść do negocjacji z rosyjskojęzyczną społecznością na wschodzie Ukrainy - mówi Putin.

10:15 Ruszyli przeciwko ludności czołgi i samoloty - poważne przestępstwo włodarzy Kijowa. Mam nadzieję, że mimo wszystko uda się zrozumieć, w jaką przepaść stacza się władza, ciągnąc za sobą kraj.

10:05 Na wschodzie Ukrainy ludzie zaniepokoili się o swoją przyszłość, przyszłość swoich dzieci - mówi Putin.

W specjalnym studiu zasiadło kilkudziesięciu gości - politycy, działacze kultury i - jak pisze agencja ITAR-TASS, zwykli obywatele, w tym mieszkańcy Krymu.

Przed telekonferencją napłynęło około 2 mln pytań od obywateli - poinformował rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. Jednak wielu Rosjan, którzy dodzwonili się, by zadać pytanie, zamiast tego przekazywało szefowi państwa wyrazy poparcia w związku z Krymem i Ukrainą.

Nie widziałem ani jednego protestu, niezgody ze stanowiskiem Putina - powiedział Pieskow, dodając, że osobiście przejrzał kilkadziesiąt tysięcy wypowiedzi zgłoszonych przez obywateli.