"Ukraina będzie budować stosunki z Rosją na zasadach dobrosąsiedzkich" - oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow. Zapowiedział też, że Ukraina powróci na drogę europejskiej integracji. Moskwa z kolei wezwała ambasadora Rosji w Kijowie Michaiła Zurabowa na konsultacje w sprawie "pogarszającej się sytuacji na Ukrainie".

Turczynow ostrzegł, że jego kraj znalazł się na krawędzi niewypłacalności. Ukraina stacza się w przepaść, jest bliska niezdolności do obsługi swych długów - dodał, krytykując rządy poprzedniej ekipy politycznej za to, że "zrujnowała kraj".

Zdajemy sobie sprawę z wagi stosunków z Federacją Rosyjską. Jesteśmy gotowi do dialogu z władzami Rosji z myślą o budowaniu stosunków na nowej, sprawiedliwej, równoprawnej i dobrosąsiedzkiej podstawie - oświadczył Turczynow w wystąpieniu w telewizji "Rada". 

Wieczorem z kolei rosyjskie ministerstwo spraw zewnętrznych wydało komunikat, w którym podaje, że "ze względu na pogarszającą się sytuację na Ukrainie i konieczność jej gruntownego przeanalizowania, została podjęta decyzja o wezwaniu do Moskwy na konsultacje rosyjskiego ambasadora na Ukrainie".

Parlament Ukrainy - kierowany przez nowego przewodniczącego, opozycyjnego deputowanego Ołeksandra Turczynowa - uchwalił rezolucję odsuwającą od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Wyznaczono też datę wcześniejszych wyborów prezydenckich; odbędą się one 25 maja. czytaj więcej

Kim jest tymczasowy prezydent?

Ołeksandr Turczynow został wyznaczony do pełnienia obowiązków głowy państwa ukraińskiego w miejsce Wiktora Janukowycza, który uciekł z Kijowa i ukrywa się najprawdopodobniej we wschodniej części kraju. Konstytucja Ukrainy przewiduje, że jeśli głowa państwa przestaje pełnić swe obowiązki, jej miejsce zajmuje przewodniczący parlamentu.

Polityczna kariera Turczynowa jest od lat 90. związana z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Jedną z cech charakteru Turczynowa jest to, że odkąd zaangażował się w politykę, zawsze trzymał się na drugim planie - powiedział w rozmowie z agencją AFP politolog Wołodymyr Fesenko, dodając, że pozostanie on zapewne "wiernym giermkiem Tymoszenko" i nie będzie aspirował do funkcji prezydenta.

Turczynow w latach 2007-2010 był wicepremierem w rządzie Tymoszenko. Po aresztowaniu jego szefowej i najważniejszej politycznej sojuszniczki przejął odpowiedzialność za partię Batkiwszczyna, zostawiając jednak rolę przywódcy Arsenijowi Jaceniukowi.

Turczynow jest też kaznodzieją w kościele baptystów w Kijowie oraz jednocześnie autorem powieści science fiction. Jedna z nich, "Iluzja strachu" doczekała się ekranizacji w reżyserii Aleksandra Kirijenki. 

(Mar, abs)