Udostępniono nagranie z monitoringu posiadłości Wiktora Janukowycza, na którym widać, jak usunięty przez parlament prezydent w pośpiechu opuszcza swoją rezydencję Meżyhirie i odlatuje na pokładzie śmigłowca. Film opublikowała ukraińska stacja telewizyjna Kanał 5.

Na filmie, który pochodzi z piątku (21 lutego), widać ciężarówki wyjeżdżające z posiadłości Janukowycza oraz dwa śmigłowce, które odlatują z lądowiska, znajdującego się na terenie luksusowej posiadłości Janukowycza pod Kijowem.

Nadal nie wiadomo, gdzie przebywa Wiktor Janukowycz. Prezydent Ukrainy ostatni raz widziany był na donieckim lotnisku, skąd próbował odlecieć do Rosji. Jego samolot jednak nie wystartował. Nie pozwolili na to pogranicznicy, tłumacząc to względami formalnymi.

Mer Charkowa, który w niedzielę wrócił do swojego miasta, twierdzi, iż Janukowycz jest już poza Ukrainą.

Parlament odebrał Janukowyczowi rezydencję

Z kolei luksusowa rezydencja Janukowycza przeszła na własność państwa. Chodzi o willę nazywaną "Meżyhiria", przejętą przez demonstrantów.

Ochrona rezydencji wpuściła wszystkich chętnych za bramy w sobotę, na wieść o tym, że Janukowycz uciekł z Kijowa.

W sobotę i w niedzielę Meżyhiria było najprawdopodobniej najważniejszym celem wycieczek mieszkańców Kijowa. Drogi dojazdowe do rezydencji były zakorkowane.

W rezydencji znaleziono wiele dokumentów, które świadczą m.in. o przekupywaniu sędziów oraz akta personalne niebezpiecznych dla Janukowycza dziennikarzy.

(abs)