"Mamy pozytywną wiadomość. Szturm na Majdan, który był planowany, odwołano. Obecnie ogłosiliśmy rozejm i początek rozmów w celu ustabilizowania sytuacji" - oświadczył jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

23:14  Zamykamy relację na żywo. Wrócimy do niej jutro. Dziękujemy, że byliście z nami!

23:12 USA nałożyły sankcje wizowe na kolejnych "około 20" osób odpowiedzialnych za użycie siły na Ukrainie - poinformowały dziennikarzy wysokie rangą źródła w administracji USA. Według nich wśród tych osób są wyżsi urzędnicy państwowi.

22:15 Niektóre zdjęcia z Kijowa wyglądają tak, jakby informacja o rozejmie nie dotarła jeszcze do wszystkich...

21:55 Arsenij Jaceniuk poinformował, że udało się zawrzeć rozejm, a władza i opozycja powrócą do rozmów.

21:41 Kilkaset osób blokuje od strony ukraińskiej drogę dojazdową do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej na Podkarpaciu. Blokada trwa od rana. Po południu podobna powstała na drodze do przejścia Krościenko-Smolnica, a wieczorem - do przejścia Medyka-Szeginie.

Obecnie bezproblemowo można wjechać na Ukrainę i wyjechać z niej przez przejście graniczne Budomierz-Hruszew. Tam mogą być jednak odprawiane tylko samochody osobowe. Służby graniczne i policja kierują podróżnych na przejścia w województwie lubelskim.

Blokada drogi w Krakowcu, prowadzącej do przejścia w Korczowej, znajduje się w odległości około 300 m od przejścia granicznego. Według fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, w Krakowcu blokujący palili opony na pasie rozdzielającym jezdnie. Opony leżały też na samych jezdniach. Protest odbywa się na znak solidarności z wydarzeniami na Majdanie.

21:29 Naczelny dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove zaapelował do władz Ukrainy, by nie uciekały się do użycia armii przeciwko narodowi. Przed użyciem wojska ostrzegł też Kijów amerykański Pentagon.

Gen. Breedlove wypowiadał się po tym, jak w Kijowie ogłoszono zmianę na stanowisku szefa sztabu generalnego sił zbrojnych. Wzywam nowe dowództwo wojskowe na Ukrainie, by rozpoczęło z nami dialog w celu doprowadzenia sytuacji do pokojowego rozwiązania - zaapelował.

Z kolei w Waszyngtonie rzecznik Pentagonu płk Steve Warren oznajmił, że każde zaangażowanie wojska do stłumienia demonstracji pociągnie za sobą konsekwencje. Nalegamy, by (siły zbrojne) pozostały z boku. Ich udział będzie miał konsekwencje dla naszych relacji obronnych - ostrzegł.

21:13 Lwów. Siedziba sztabu, który koordynuje wyjazdy chętnych na manifestację do Kijowa:

21:09 Sankcje ze strony UE przeciwko przedstawicielom Ukrainy nie będą mieć wpływu na sytuację na Ukrainie - oświadczył ambasador Federacji Rosyjskiej przy Unii Władimir Czyżow. Dodał również, że "kwestia sankcji w sytuacji ostrej konfrontacji - w istocie, próby przewrotu państwowego i zmiany władzy siłą - jest co najmniej nie na miejscu, a w każdym razie - nie w porę".

21:04 Wieczorem tysiące ludzi wyszły na ulice Lwowa:

20:53 Kanada zamknęła swoją ambasadę w Kijowie "do odwołania". Jak oświadczył rzecznik ministra spraw zagranicznych, placówkę zamknięto we wtorek, gdy "protestujący wdarli się do hallu". Według agencji AP, na teren ambasady podczas wtorkowych protestów weszło kilkanaście osób.

Jak przypomniał rzecznik, we wtorek szef kanadyjskiej dyplomacji ogłosił dodatkową pomoc, mającą na celu "zapewnienie opieki medycznej ukraińskim aktywistom".

20:49 Grzegorz Jasiński na blogu: Dla nikogo, kto ma minimalną świadomość tego, co się na świecie dzieje, nie ulega wątpliwości, kto za eskalację przemocy na Ukrainie odpowiada. Dramatyczny rozwój sytuacji na ulicach Kijowa był możliwy tylko i wyłącznie dlatego, że Europa i Ameryka konsekwentnie i z pełną premedytacją postanowiły tej oczywistości nie zauważać. Jeśli tego nie zmienią, główny architekt wydarzeń, Rosja, osiągnie dokładnie to, o co jej chodzi. Nie pierwszy raz właśnie w czasie igrzysk olimpijskich. [TUTAJ ZNAJDZIESZ CAŁY TEKST GRZEGORZA JASIŃSKIEGO]

20:47 Barack Obama ostrzegł przed konsekwencjami, jakie może mieć dalsza eskalacja przemocy na Ukrainie. Dodał, że ukraińskie wojsko nie powinno interweniować, gdyż to do cywilów należy rozwiązanie konfliktu.

Rozmawiając z dziennikarzami prezydent USA stwierdził też, że w najostrzejszych słowach potępia przemoc na Ukrainie. Jego zdaniem, pokojowe rozwiązanie kryzysu w tym kraju wciąż jest możliwe.

20:33 Administracja prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza poinformowała, że polecił on swym podwładnym niezwłoczne zorganizowanie powrotu do rozmów o uregulowaniu konfliktu politycznego z opozycją. Chwilę później podano, że szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew spotyka się już z jednym z liderów opozycji Arsenijem Jaceniukiem.

Konsultacje z opozycją prowadzone są cały czas. Właśnie w chwili obecnej do Andrija Klujewa przyjechał Arsenij Jaceniuk - oświadczyła doradczyni Janukowycza, Hanna Herman. W jej ocenie po spotkaniu Klujewa z Jaceniukiem prezydent może spotkać się i z Jaceniukiem, i z pozostałymi liderami opozycji: Witalijem Kliczką i Ołehem Tiahnybokiem.

Mamy nadzieję, że dzisiejsza trudna noc negocjacji i konsultacji przyniesie nam nadzieję na pokój - powiedziała Herman.

20:31 Pożar na terenie jednostki ukraińskich wojsk wewnętrznych na ulicy Stryjskiej we Lwowie objął skład amunicji - poinformował zarząd państwowej służby przeciwdziałania wypadkom nadzwyczajnym w obwodzie lwowskim. Według niego, ogień przeniósł się na skład z innych budynków jednostki, zajętych minionej nocy przez mieszkańców Lwowa.

20:26 Zamaskowany mężczyzna z milicyjną tarczą przy barykadzie obok siedziby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy we Lwowie:

20:19 Na Ukrainie wyrosło nowe pokolenie, które nie chce być w "Związku Radzieckim". To są ludzie, którzy czują się Europejczykami. Władze ich oszukały, mówiąc, że podpiszą umowę stowarzyszeniową, a Unia zostawiła ich na Majdanie. Nacjonalizm na Ukrainie może rozwinąć się w wyniku poczucia osamotnienia tych ludzi - mówi RMF FM europoseł Paweł Kowal. [PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ!]

19:47 Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że potrzebne są dalsze działania w celu uniknięcia eskalacji przemocy na Ukrainie. Poinformowała o tym przebywająca w Paryżu Merkel.

Ustaliliśmy, że będziemy nadal robić wszystko, aby nie było eskalacji przemocy - powiedziała niemiecka kanclerz, wypowiadając się na marginesie spotkania z prezydentem Francji Francois Hollande'em. Dodała, że poinformowała Putina, że do Kijowa udają się jutro ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius.

Zadecydowaliśmy, że będziemy w ścisłym kontakcie z Rosją - oświadczyła Merkel.

19:44 Wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin uda się jutro do Kijowa - poinformowała agencja Interfax, powołując się na wiceministra spraw zagranicznych Rosji Grigorija Karasina, który był dziś w stolicy Ukrainy. Karasin nie ujawnił celu wizyty Rogozina, natomiast informując o swoich rozmowach w Kijowie przekazał, że dotyczyły one planowanych dwustronnych kontaktów politycznych i sytuacji wewnętrznej na Ukrainie.

19:17 Uczestnicy antyrządowych protestów w Kijowie zajęli budynek Poczty Głównej oraz Państwowego Komitetu Radiofonii i Telewizji. W tym ostatnim rozlokuje się Sztab Sprzeciwu Narodowego, który znajdował się dotąd w spalonym Domu Związków Zawodowych.

Jak poinformowali obecni na miejscu dziennikarze, budynki opanowano bez żadnego oporu ze strony znajdujących się w nich pracowników obu instytucji.

Poczta Główna i Komitet Radiofonii znajdują się w centrum Kijowa przy ulicy Chreszczatyk, tuż przy Majdanie Niepodległości.

19:11 Przekazanie Ukrainie 2 mld dolarów z rosyjskiego kredytu zostało odroczone do piątku z powodów technicznych - poinformowało źródło rządowe w Kijowie. 2 mld dolarów to druga transza z 15-miliardowego kredytu przyznanego w grudniu zeszłego roku.

18:57 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwolnił ze stanowiska szefa sztabu generalnego sił zbrojnych, generała Wołodymyra Zamanę - głosi dekret opublikowany na oficjalnej stronie internetowej administracji prezydenckiej. Odrębnym dekretem na nowego szefa sztabu i naczelnego dowódcę sił zbrojnych Janukowycz mianował admirała Jurija Iljina, dotychczasowego dowódcę marynarki wojennej.

18:56 Donald Tusk organizuje spotkanie ws. sytuacji na Ukrainie. Premier zaprosił na jutro na godzinę 17 m.in. byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza, a także liderów partii opozycyjnych i europosłów zajmujących się sprawami Ukrainy - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jest taka potrzeba, by wspólnie wymienić się doświadczeniami i wypracować jakieś rozwiązania. W czwartek będę miała informację, kto z zaproszonych potwierdził uczestnictwo w spotkaniu - zaznaczyła.

18:47 Na czym mogłyby polegać unijne sankcje wobec władz Ukrainy - wyjaśnia w rozmowie z reporterką RMF FM Agnieszką Wyderką politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, doktor Przemysław Żurawski vel Grajewski: Zamrożenie kont bankowych i nałożenie zakazu wizowego na zidentyfikowane osoby - czy to oligarchów, wspierających finansowo reżim Janukowycza, czy osoby z administracji czy struktur siłowych, odpowiedzialne za łamanie siłą opozycji.

18:41 A to zdjęcie agencyjne, pokazujące odpoczywających przeciwników władz na Majdanie Niepodległości:

18:37 Zobaczcie zdjęcia z Lwowa, przesłane nam za pośrednictwem naszego Facebookowego profilu przez Panią Natalię:

18:31 Zdjęcie z Majdanu Niepodległości, zesłane właśnie przez agencje fotograficzne:

18:29 Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Jak poinformowano w komunikacie, Barroso zaapelował o zaprzestanie przemocy i ostrzegł, że UE stanowczo zareaguje na zaostrzenie sytuacji.

18:26 Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał Unię Europejską, by użyła swoich "ścisłych i codziennych" kontaktów z opozycją na Ukrainie do nakłonienia jej do współpracy z ukraińskimi władzami i zdystansowania się wobec radykalnych sił. Uczynił to w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Według MSZ Rosji, do rozmowy doszło z inicjatywy strony niemieckiej.

17:58 Majdan płonie. Zobaczcie najnowsze ujęcia z transmisji internetowych:

17:55 Bronisław Komorowski rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem.

Prezydent Komorowski zaapelował do prezydenta Ukrainy o natychmiastowe wstrzymanie użycia siły i powrót do negocjacji z opozycją w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, bez formułowania jakichkolwiek warunków wstępnych - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski. Jak dodał, "w trakcie rozmowy prezydent Janukowycz zarysował scenariusz politycznego rozwiązania kryzysu".

17:53 W trakcie operacji antyterrorystycznych wojskowi mają prawo do użycia broni, zatrzymywania osób łamiących prawo, legitymowania obywateli oraz przeszukiwania ich i ich samochodów. Mogą też tymczasowo ograniczać ruch ludzi i pojazdów - wyjaśnił ukraiński MON. Wcześniej ogłoszono, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozpoczyna taką ogólnokrajową "operację antyterrorystyczną".

17:51 We Lwowie przeciwnicy władz przejęli położony w centrum miasta budynek prokuratury. Jak opisuje nasz wysłannik do Lwowa Krzysztof Kot, gmach wygląda jak po szturmie - nie ma praktycznie okna, w którym uchowałyby się szyby, w środku widać spalone wnętrza. Przed budynkiem widać zaś, że wszystko, co było w środku - wszelkie akta, komputery, krzesła, meble - było wyrzucane przez okna i palone na ulicy.

17:46 Ukraińscy inwestorzy negatywnie zareagowali na zaostrzenie się sytuacji w ich kraju. W środę indeks UX tracił 4 procent, zaś ukraińska waluta spadła w pobliże 9 hrywien za dolara. Jak podkreślił "Financial Times", Ukraina była w środę postrzegana jako trzecie najbardziej ryzykowne państwo na świecie po Argentynie i Wenezueli. Lepiej przez rynek oceniane były Grecja czy Pakistan.

17:43 Stany Zjednoczone rozmawiają ze swoimi sojusznikami w Europie na temat możliwości wprowadzenia sankcji wobec przedstawicieli władz Ukrainy - poinformował szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Jak stwierdził, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz "ma możliwość dokonania wyboru" pomiędzy "ochroną ludzi, którym służy, kompromisem i dialogiem a przemocą i chaosem".

17:29 Ranni w starciach z milicją przeciwnicy władz nie chcą pozostawać w szpitalach i wracają na Majdan. Przez cały dzień kijowianie masowo oddawali krew dla poszkodowanych - donosi z Kijowa specjalny wysłannik RMF FM Przemysław Marzec.

Jak można inaczej? Jak można siedzieć w domu? Kobiet nie puszczają przecież na barykady, dlatego należy chociaż oddawać krew - mówiła naszemu dziennikarzowi mieszkanka Kijowa. Ranni idą znowu na Majdan, cali w bandażach, w mokrych kurtkach, bo oblewają ich wodą, próbujemy ich zatrzymać, ale oni tam wracają - opowiadała.

17:26 Stany Zjednoczone wezwały ukraiński rząd do wycofania specjalnych oddziałów milicji z Majdanu Niepodległości w Kijowie, do ogłoszenia rozejmu i przeprowadzenia rozmów z opozycją - powiedział Ben Rhodes, zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Poinformował, że Biały Dom rozważy nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za przemoc na Ukrainie i że trwają konsultacje w tej sprawie z Unią Europejską.

17:13 Ukraińskie siły zbrojne mogą zostać użyte w operacji antyterrorystycznej ogłoszonej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy - oświadczyło Ministerstwo Obrony Narodowej w Kijowie. Resort podkreślił w komunikacie, że na udział wojska w operacjach przeciwko terrorystom pozwala obowiązujące w kraju prawo.

16:58 Szefowie dyplomacji krajów Trójkąta Weimarskiego - Francji, Niemiec i Polski - spotkają się jutro z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Poinformowało tym na Twitterze szef polskiego MSZ-etu Radosław Sikorski:

16:26 Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że jest już w drodze do Kijowa, gdzie udaje się z misją na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. On my way to Kiev. W drodze do Kijowa - napisał na Twitterze.

16:16 UE powinna rozważyć nie tylko sankcje wobec władz Ukrainy, ale też wobec Rosji, co byłoby odpowiedzią na presję wywieraną przez Moskwę na kraje Partnerstwa Wschodniego - uważa europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski.

Tak naprawdę za sznurki pociąga Moskwa - stwierdził polityk na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz "już od jakiegoś czasu nie jest (dla UE) partnerem do rozmowy, więc trzeba się zwrócić bezpośrednio do Moskwy".

Jak tłumaczył, ma na myśli restrykcje, które odpowiadałyby naciskom, jakie Rosja mogłaby wywrzeć na Ukrainę i Mołdawię, aby zniechęcić je do zbliżenia z UE. Jeśli Rosja zablokuje handel z Ukrainą i Mołdawią, UE powinna zrobić to samo wobec Rosji, broniąc swoich partnerów. Jeśli Rosja zablokuje dostawy gazu, UE powinna zrobić to samo w zakresie energetyki. Jeśli (Rosja) zablokuje przepływ osób z Ukrainą i Mołdawią, Unia powinna zrobić to samo wobec Rosji - wyjaśnił.

16:09 Podkarpacie szykuje się na przyjęcie Ukraińców. Jak poinformowała wojewoda, w regionie wyznaczono szpitale, które miałyby pomagać Ukraińcom potrzebującym pomocy medycznej, a także punkty zborne, w którym uchodźcy mogą znaleźć tymczasowe zakwaterowanie. [PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ]

16:07 Europejski Bank Inwestycyjny zawiesił swoją aktywność na Ukrainie. Teraz sytuacja jest tak okrutna, że byłoby politycznie złym sygnałem, ale także byłoby nieodpowiedzialnie względem ludzi, których prosimy o wykonanie pracy, by być aktywnym (teraz) w biznesie na Ukrainie - stwierdził prezes EBI Werner Hoyer.

16:04 Funkcjonariusze szturmowych oddziałów milicji odpoczywają na Majdanie Niepodległości:

16:01 Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przestrzegł państwa zachodnie przed "natrętnym pośrednictwem" na Ukrainie.

Sytuacja powinna być uregulowana w ramach konstytucyjnych prerogatyw obecnych władz Ukrainy. Przestrzegamy przed próbami natrętnego pośrednictwa - oświadczył Ławrow, cytowany przez agencją Interfax. Próby takie obserwowaliśmy już nieraz. Sądzę, że nasi europejscy partnerzy już się wystarczająco "napośredniczyli" - dodał.

Ocenił też, że winę za obecną sytuację na Ukrainie ponoszą ekstremiści, którzy - jak mówił - "przez wszystkie te tygodnie, miesiące dążyli do tego, by doprowadzić do siłowego scenariusza". Poważna część odpowiedzialności spoczywa również na opozycjonistach, którzy odrzucali kompromis, wysuwali wobec władz żądania wychodzące poza ramy prawa, a potem nie byli w stanie wywiązać się z tego, co uzgodniono - stwierdził.

Na tym jednak nie koniec. Według Ławrowa, odpowiedzialność za wydarzenia w Kijowie ponosi również kilka krajów zachodnich, które - jak powiedział szef rosyjskiej dyplomacji - ingerowały w sprawy wewnętrzne Ukrainy.

15:53 Niemcy i Francja opowiadają się za nałożeniem sankcji na osoby odpowiedzialne za stosowanie przemocy  na Ukrainie - oświadczył prezydent Francji Francois Hollande po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Paryżu. Zaznaczył, że na Ukrainie doszło do przejawów "brutalności i przemocy", których nie można tolerować. Ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za te czyny, muszą wiedzieć, że będą wobec nich zastosowane sankcje - powiedział.

Merkel stwierdziła z kolei, że jest zaszokowana zdjęciami z Ukrainy. Współczujemy wszystkim ofiarom przemocy - podkreśliła. Ponownie opowiedziała się za politycznym dialogiem na Ukrainie, którego celem  - jak wyjaśniła - jest utworzenie rządu przejściowego i wolne wybory. Zapowiedziała, że Berlin będzie rozmawiał w tej sprawie zarówno z opozycją, jak i z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Dodała, że zapobieganie przemocy jest zadaniem władz, a na spotkaniu szefów MSZ trzeba będzie porozmawiać, jakie "specyficzne sankcje" będzie można w razie konieczności zastosować.

15:51 Zobaczcie fotoreportaż z płonącego Majdanu:

15:39 Początek ogólnokrajowej operacji antyterrorystycznej ogłosiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak podano, chodzi o liczne przypadki zajmowania budynków instytucji państwowych, dokonywane z bronią w ręku.

SBU oświadczyła, że tylko w ciągu ostatniej doby "w ręce przestępców wpadło 1500 sztuk broni", a rozgrywające się na Ukrainie wydarzenia ukazały, że "mamy do czynienia z narastającą eskalacją konfliktów oraz masowym stosowaniem broni przez ekstremistycznie nastawione bojówki".

15:31 "Mamy wolność w sobie. Teraz chcemy, żeby zapanowała w naszym kraju. (...) Wesprzyjcie nas, udostępniajcie to wideo dalej " - mówi bohaterka filmu "I am a Ukrainian", który pojawił się w sieci 10 lutego. Nagranie w ostatnich dniach stało się bardzo popularne. Zobaczcie je:

15:28 Ważne informacje dla wyjeżdżających na Ukrainę: Pasażerowie PLL LOT, którzy mają wykupione bilety na rejsy z Warszawy do Kijowa i Lwowa do końca lutego, mogą zmienić datę wylotu lub kierunek. Z kolei osoby, które mają już bilety na pociągi PKP Intercity, mogą je zwrócić. [PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ INFORMACJĘ]

15:17 "Co dalej Ukraino? Czy nasi sąsiedzi potrzebują naszego wsparcia? Czy możemy im pomóc? Nie tylko politycznie, ale tak po ludzku. A może to nie nasza sprawa? Każdy kraj powinien sam rozwiązywać własne problemy? Nie powinniśmy się wtrącać? Zabierzcie głos w dyskusji" - apelują gospodarze popołudniowych Faktów RMF FM Agnieszka Friedrich i Bogdan Zalewski.

[DOŁĄCZ DO DYSKUSJI!]

15:11 Polski MSZ ostrzega przed podróżami na Ukrainę i zaleca szczególną ostrożność tym, którzy przebywają w ogarniętym niepokojami kraju.

Ze względu na znaczne zaostrzenie konfliktu wewnętrznego na Ukrainie (...) i wysokie prawdopodobieństwo dalszej eskalacji sytuacji MSZ RP zaleca obywatelom polskim przebywającym lub planującym w najbliższym czasie pobyt na Ukrainie zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach zgromadzeń osób, w pobliżu obiektów rządowych i budynków publicznych - czytamy w komunikacie resortu.

MSZ sugeruje także powstrzymanie się od podróży, zwłaszcza do Kijowa, Lwowa, Iwano-Frankowska i innych miast obwodowych, jeśli nie są one niezbędne.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o możliwości i apeluje o zgłaszanie faktu pobytu na Ukrainie w systemie e-konsulat - podkreślono również w komunikacie.

15:07 Władze walczą z protestującymi nie tylko na Majdanie. Również w innych rejonach Kijowa ustawiono milicyjne blokady, które mają nie dopuścić, by na Majdan dotarło wsparcie dla opozycji - donosi specjalny wysłannik RMF FM do Kijowa Przemysław Marzec.

Zobaczcie, co się dzieje, nie można przejechać. Oni to robią specjalnie, prowokują, by zdenerwować ludzi - mówi naszemu korespondentowi przeciwnik władz.

Sam Majdan jest odcięty, a głównym miejscem, gdzie zbierana jest teraz pomoc dla protestujących, jest monastyr Michajłowski. Ludzie masowo znoszą tam ubrania i żywność dla protestujących. Również tam pomaga się rannym.

14:58 "I opozycja, i władza, wszyscy politycy, powinni na dzisiaj odłożyć swoje ambicje. (...) Wiktor Janukowycz ma wszystkie możliwości, by sprawić, by krew się więcej nie lała. Powinien zrobić wszystko, żeby był pokój" - mówi reporterowi RMF FM Krzysztofowi Kotowi mer Lwowa Andrij Sadowy. Pytany, czy Janukowycz powinien ustąpić, odpowiada: "Człowiek zawsze ma wybór: albo wejść do historii, albo otrzymać czarny znak. Każdy święty ma swoją przeszłość... A każdy grzeszny ma swoją przyszłość". [PRZECZYTAJ ROZMOWĘ KRZYSZTOFA KOTA]

14:33 Ukraińskie partie opozycyjne poinformowały o podpaleniach ich biur na wschodzie i południu kraju. Regiony te są uważane za bastiony poparcia dla prezydenta Wiktora Janukowycza.

W Krzywym Rogu doszczętnie spłonęło biuro partii Udar założonej przez Witalija Kliczkę. W Dniepropietrowsku usiłowano zaś podpalić pomieszczenia Udaru i siedzibę nacjonalistycznej partii Swoboda. Pożar wzniecono też w przedstawicielstwie Swobody w Charkowie, a także w Chersoniu na południu Ukrainy.

14:23 Zobaczcie najświeższe zdjęcia z Kijowa, opublikowane przez agencje fotograficzne:

13:58 Pełniąca obowiązki ministra zdrowia Ukrainy Raisa Bohatyriowa poinformowała, że liczba ofiar śmiertelnych starć w Kijowie wzrosła do 26. Szesnastu zabitych to manifestanci, a dziesięciu to funkcjonariusze MSW.

Według Bohatyriowej, w szpitalach przebywa 263 antyrządowych demonstrantów i 342 milicjantów i żołnierzy wojsk wewnętrznych. Większość ma rany postrzałowe.

13:37 Kilkuset antyrządowych demonstrantów zajęło siedzibę komendy miejskiej milicji we Lwowie - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje świadków. W budynku zostały wybite okna i wyważone drzwi wejściowe, część pomieszczeń została zalana wodą - twierdził jeden z nich.

13:00 P.o. ministra obrony Ukrainy Pawło Łebiediew potwierdził, że wydał rozkaz skierowania do Kijowa brygady wojsk powietrzno-desantowych z Dniepropietrowska na wschodzie kraju. Jej zadaniem będzie ochrona znajdujących się w stolicy składów broni.

Tak, wydałem taki rozkaz dla wzmocnienia ochrony baz, w których przetrzymywany jest sprzęt bojowy, oraz składów amunicji - oświadczył Łebiediew w rozmowie z portalem Lb.ua. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

12:45 Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że zgadza się z premierem Donaldem Tuskiem co do potrzeby wprowadzenia pilnych i celowych sankcji UE wobec odpowiedzialnych za zajścia na Ukrainie. Potępił też przemoc wobec demonstrantów w Kijowie. Prezydent potępił niemożliwą do zaakceptowania przemoc policji i wezwał do natychmiastowego jej zakończenia - oświadczyła w komunikacie kancelaria Hollande'a.

Francuski przywódca "zwrócił się do Unii Europejskiej, aby szybko podjęła decyzje pozwalające na wprowadzenie w życie sankcji" podczas nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów spraw zagranicznych, które odbędzie się jutro. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

12:35 Na prośbę Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych udam się wkrótce z misją do Kijowa - napisał na Twitterze Radosław Sikorski:

Wcześniej premier Donald Tusk opowiedział się w w Sejmie za wprowadzeniem sankcji wobec osób odpowiedzialnych za tragiczne wydarzenia w Kijowie. Sikorski nie był obecny na sali plenarnej podczas debaty. 

12:20 Na Majdanie cały czas słychać wybuchy petard rzucanych w kierunku milicjantów. W odpowiedzi milicja używa armatek wodnych i gasi podpalane przez protestujących opony. Na razie nie dochodzi do bezpośrednich starć.



(mal)