Gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" udostępniła film, na którym widać, jak milicjanci z sił MSW Ukrainy znęcają się nad rozebranym do naga, stojącym na śniegu człowiekiem. Mężczyzna ten został złapany podczas zamieszek na ulicy Hruszewskiego w Kijowie.

Uczestnicy trwających na Ukrainie protestów mówią o niebywałej agresji milicji. Na nagraniu, które w serwisie Youtube nosi datę 23 stycznia, widnieją ubrani na szaro milicjanci z oddziałów specjalnych Berkut i żołnierze wojsk wewnętrznych MSW w czarnych strojach. Wśród nich stoją oficerowie.

Rozebrany młody człowiek stoi na śniegu ubrany jedynie w buty. Znajduje się przy milicyjnym minibusie, a otaczający go funkcjonariusze wręczają mu siekierę i filmują to telefonami komórkowymi, wykrzykując pod jego adresem obelgi. Na ciele zatrzymanego widać ślady pobicia.

Wszystko to rozgrywa się przy parku Maryjskim, na ulicy Hruszewskiego, gdzie znajdują się siedziby rządu i parlamentu. Rzeczniczka MSW w Kijowie Olga Biłyk poinformowała "Ukrainską Prawdę", że wszczęto już śledztwo w sprawie incydentu.

Niektóre ukraińskie media uważają, że milicja, znęcając się nad zatrzymanymi, odpowiada w ten sposób na upokorzenia, których jej funkcjonariusze i właśnie tacy, ubrani w stroje sportowe, współpracownicy, doznają od przeciwnych władzom demonstrantów.

(j.)