Resort obrony Rosji zaprzeczył, by rosyjskie oddziały wojskowe walczyły na wschodzie Ukrainy. „Te oskarżenia nie mają żadnego związku z rzeczywistością" - mówi rzecznik resortu. Kilkadziesiąt żon rosyjskich żołnierzy próbowało zorganizować w czwartek w Kostromie manifestację, by domagać się wyjaśnień na temat losu ich bliskich.

Zwróciliśmy uwagę na pojawienie się tej "kaczki dziennikarskiej" i jesteśmy zmuszeni rozczarować zamorskich autorów tej informacji i ich nielicznych apologetów w Rosji, którzy tworzą wspólny front, by demaskować ministerstwo obrony - oświadczył rzecznik resortu obrony Rosji generał Igor Konaszenkow.

Podkreślił, że lista oddziałów armii rosyjskiej, które jakoby ściągnięto do rejonu działań bojowych na Ukrainie, nie jest zgodna z prawdą.

Zobacz również:

Rosja od początku odrzuca oskarżenia ze strony Kijowa i Zachodu, z których wynika, że Moskwa wspiera militarnie na wschodzie Ukrainy prorosyjskich separatystów.

W poniedziałek ukraińskie władze poinformowały o zatrzymaniu na swym terytorium dziesięciu rosyjskich wojskowych, przy których znaleziono dokumenty i broń. Są to żołnierze z 331. pułku 98. Dywizji Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej.

W czwartek ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Geoffrey Pyatt napisał na Twitterze, że Rosja "bezpośrednio zaangażowała się w działania wojskowe na Ukrainie" i skierowała do tego kraju nie tylko swoje wojska, ale i dużą ilość sprzętu: nowoczesne systemy obrony powietrznej, czołgi i artylerię.
 
NATO sądzi, że na Ukrainie działa obecnie ponad 1000 rosyjskich żołnierzy.

Dwoje przedstawicieli Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji, Ełła Polakowa i Siergiej Kriwienko, poinformowało w czwartek, że ponad 100 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 300 zostało rannych 13 sierpnia na wschodzie Ukrainy. Aktywiści powołują się na świadków i rodziny poległych.

Żony żołnierzy żądają od władz wyjaśnienia losu bliskich

Z kolei kilkadziesiąt żon rosyjskich żołnierzy próbowało zorganizować w Kostromie manifestację, by domagać się wyjaśnień na temat losu ich bliskich. Władze nie pozwoliły na rozwinięcie transparentów.  

Młode kobiety, w większości w wieku ok. 20 lat, niektóre z małymi dziećmi, zebrały się przed bazą 331. pułku 98. Dywizji Wojsk Powietrznodesantowych. Jedna z uczestniczek manifestacji Waleria Sokołowa powiedziała agencji AFP, że jej mąż, wraz z ok. 350 współtowarzyszami i 50 żołnierzami z pobliskiej bazy Iwanowo, został skierowany na ćwiczenia na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Od tamtego czasu nie dał znaku życia.
 
Na początku tygodnia do bazy wróciło ok. 15 żołnierzy - rannych lub w trumnach - twierdzi kobieta. Jej męża nie ma w żadnej z tych grup.   
 
Wczoraj do Kostromy przybył 'Ładunek 200' - powiedziała Sokołowa, nawiązując do wojskowego terminu na opisanie transportu poległych. Kobieta skarży się, że dowództwo pułku odmawia potwierdzenia, czy żołnierze walczą na Ukrainie. Jedyne, co zgodzili się nam powiedzieć, to to, że nie ma ich w Rosji - mówi.
 
W ostatniej rozmowie telefonicznej mąż Walerii Sokołowej powiedział, że otrzymał rozkaz opuszczenia bazy w ciężarówce i spakowania zimowych ubrań.
 
Przewodnicząca Komitetu Matek Żołnierzy Walentina Mielnikowa, cytowana w czwartek przez niezależną telewizję Dożd, oświadczyła, że na Ukrainie, wspierając prorosyjskich separatystów, walczy prawie 15 tys. rosyjskich żołnierzy. 

(mpw)