To może być początek nowej zimnej wojny. Takie głosy pojawiają się w Waszyngtonie po zapowiedzi wysłania do krajów Bałtyckich oraz Europy Wschodniej ciężkiego sprzętu, czołgów i pojazdów bojowych dla 5 tysięcy żołnierzy. O planach Pentagonu w weekend poinformował „New York Times”.

Ta decyzja może zostać zatwierdzona przez Biały Dom jeszcze przed zaplanowanym na drugą połowę czerwca spotkaniem ministrów obrony NATO w Brukseli. To może być wyraźny zwrot w polityce wobec Rosji. Na pewno ten ruch nie spodoba się Władimirowi Putinowi. 

W Stanach Zjednoczonych od dawna pojawiają się głosy, że amerykańska administracja po wprowadzeniu serii sankcji, które nie powstrzymały Putina i separatystów powinna zrobić krok dalej. Takie przekonanie panuje nie tylko wśród polityków partii republikańskiej, ale i demokratycznej. Wskazywali, że USA powinny dozbroić ukraińską armię.

Prezydent Barack Obama potwierdzał, że przygotowane są różne scenariusze, ale nie był zwolennikiem wysyłania broni na Ukrainę.  

"New York Times" twierdzi, że nowa propozycja zakłada przekazanie broni dla 150 żołnierzy dla każdego z krajów Bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii, oraz wyposażenie dla batalionu - do 750 żołnierzy - które miałoby być rozlokowane w Polsce, Rumunii, Bułgarii i prawdopodobnie na Węgrzech.

Gazeta wskazuje jednocześnie, że ilość sprzętu, która miałaby się znaleźć we wschodnim regionie Europy jest mała w porównaniu do tego, który Rosja może wykorzystać przeciwko NATO. Ma to jednak służyć jako "środek odstraszający" dla Putina i jego potencjalnych planów dalszej agresji. 

Amerykańska gazeta zaznacza również, że taki ruch byłby najbardziej znaczącym działaniem przeciwko agresji Rosji od 2014 roku ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Jeśli propozycja zostałaby zatwierdzona, byłby to pierwszy raz od czasów zimnej wojny, kiedy Amerykanie rozmieszczaliby ciężki sprzęt na terenach krajów nowych członków NATO w Europie Wschodniej, które wcześniej były pod wpływami sowieckimi. Działania NATO są jednak sprowokowane przez aneksję Krymu przez Rosję w ubiegłym roku" - podaje gazeta.

(j.)