Ukraińska milicja wyparła protestujących z dróg prowadzących do siedzib rządu i prezydenta i odblokowała budynki. MSW zapewniło, że nie ma planów ataku na Majdan Niepodległości.

19:47 W Kijowie jest w tej chwili zupełnie spokojnie - donosi specjalny wysłannik RMF FM Przemysław Marzec. Do szturmu sił porządkowych, którego obawiali się opozycjoniści zebrani na Majdanie Niepodległości, nie doszło.

18:54 Mamy dla Was świeżą porcję zdjęć z Kijowa:

18:11 Jeśli prezydent Janukowycz myśli, że z pomocą wojsk wewnętrznych i specnazu Berkut upora się z głębokim politycznym i gospodarczym kryzysem Ukrainy, to się głęboko myli - oświadczył jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk. Zapowiedział, że na miejscu namiotów zwolenników opozycji, które zlikwidowała milicja, powstaną nowe.

18:05 Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którzy wtargnęli do siedziby opozycyjnej partii Batkiwszczyna, wynieśli z niej wszystkie serwery - podała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na obecnych na miejscu świadków.

Rozmówcy gazety relacjonowali, że pracowników sztabu Batkiwszczyny rzucono na podłogę i nie pozwolono im wstać, dopóki zamaskowani funkcjonariusze nie wyłamali drzwi do serwerowni i nie wynieśli stamtąd partyjnych serwerów.

18:01 Przemysław Marzec z Kijowa: Milicja kontroluje sytuację wokół budynków rządowych, zlikwidowano tam barykady zbudowane przez opozycję. Nie ma doniesień o poszkodowanych. Pikietujący na barykadach przed siedzibami rządu i prezydenta nie stawiali oporu, skandowano tam jedynie "Milicja z narodem!". Po rozebraniu barykad w dzielnicy rządowej kordony milicji spychają protestujących w stronę Majdanu.

Na samym Majdanie trwa natomiast patriotyczny koncert przerywany informacjami o tym, co dzieje się w Kijowie. Władze zapewniają, że nie ma planów ataku na Majdan, na którym zebrało się około 10 tysięcy przeciwników władzy.

17:54 Zobaczcie świeże zdjęcia z Kijowa:

17:47 Siedzibę opozycyjnej partii Batkiwszczyna zajęli nie milicjanci, lecz funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którzy wkroczyli także do znajdujących się w tym budynku redakcji dwóch portali internetowych i gazety - donoszą obecni na miejscu i cytowani przez media świadkowie.

Rzeczniczka Batkiwszczyny Maryna Soroka przekazała, występując w telewizji internetowej "Hromadske TV", że SBU zajęła pomieszczenia portali INTV i Cenzor.net, a także redakcję gazety "Weczirni Wisti", w których znajdowali się dziennikarze. Wszyscy oni mają zakaz opuszczania pomieszczeń, w których przebywają.

Dziennikarze zostali zablokowani i faktycznie wzięci jako zakładnicy - stwierdziła Soroka.

Według jej relacji, funkcjonariusze SBU, którzy wkroczyli do sztabu jej partii, niszczą znajdujący się tam sprzęt i meble i zachowują się bardzo agresywnie.

17:41 Ukraińska milicja zaprzecza, jakoby przypuściła szturm na biura opozycyjnej partii Batkiwszczyna. Ani kijowska milicja, ani Berkut nie przeprowadziły żadnej operacji w siedzibie partii - ogłosiła rzeczniczka milicji.

17:33 Milicjanci, którzy próbowali wypchnąć demonstrantów sprzed siedziby Rady Ministrów w Kijowie, nieoczekiwanie przerwali akcję i w zwartym szyku pobiegli w górę ulicy Hruszewskiego, w kierunku siedzib rządu i parlamentu - donosi korespondent Polskiej Agencji Prasowej.

Wcześniej około dwustu ubranych w kaski i uzbrojonych w pałki i tarcze milicjantów krok po kroku nacierało na tłum przed siedzibą Rady Ministrów - funkcjonariusze nie podejmowali wobec ludzi żadnych działań, tylko systematycznie spychali ich w dół ulicy.

Posłuchaj relacji Przemysława Marca, który na miejscu obserwuje wydarzenia w Kijowie:

17:17 Czy będzie szturm na Majdan? To jest możliwe. W centrum miasta zgromadzono wystarczającą ilość sił milicyjnych - donosi z Kijowa specjalny wysłannik RMF FM Przemysław Marzec.

17:11 W tej chwili biura partii Batkiwszczyna szturmowane są przez milicję i specnaz Berkut. Berkut jest uzbrojony w broń automatyczną - głosi rozesłany mediom komunikat partii Julii Tymoszenko. Strona internetowa ugrupowania nie działa.

Na Turiwską (znajduje się tam siedziba partii Batkiwszczyna - przyp. red.) wdarła się milicja z Berkutem. Nie widziałam tego, bo wyszłam już z pracy, ale informacja jest pewna - powiedziała w rozmowie telefonicznej z Polską Agencją Prasową jedna z rzeczniczek ugrupowania Natalia Łysowa.

17:01 Opozycja twierdzi, że milicja szturmuje biura partii Batkiwszczyna w Kijowie - donosi specjalny wysłannik RMF FM na Ukrainę Przemysław Marzec.

16:54 Ukraińskie MSW potwierdza: odblokowujemy jezdnie w Kijowie. "Milicja zaczęła wypierać protestujących z jezdni na ulicach Instytuckiej i Hruszewskiego, gdzie zablokowany jest ruch samochodowy. Do incydentów do chwili obecnej nie doszło" - przekazało centrum prasowe resortu. Podkreślono, że odblokowywane są jedynie budynki dzielnicy rządowej, a nie Majdan Niepodległości, gdzie obozują przeciwnicy rządu.

16:31 Zaatakowali w czterech miejscach - twierdzi Ołeh Tiahnibok, lider Swobody. Faktycznie, milicja zaczęła otaczać pikiety i barykady przy budynkach rządowych, ale - jak donosi obecny na Majdanie wysłannik RMF FM Przemysław Marzec - nie jest to szturm. Milicja chce odblokować siedziby prezydenta i rządu. Protestujących otoczono na ulicy Gruszewskiego, przerwano blokadę przy Domu Oficerów. To najdalej od Majdanu wysunięte pikiety i barykady. Milicja wypchnęła stamtąd protestujących i likwiduje namioty i prowizoryczne barykady.

16:28 George Clooney poparł ukraińską opozycję, demonstrującą od kilkunastu dni na Majdanie i w innych miejscach kraju. "Kiedy spoglądacie na Zachód, wiedzcie, że patrzymy na was z wielkim podziwem. (...) Życzymy wam siły, by wytrwać. Powodzenia!" - powiedział w krótkim filmiku, jaki pojawił się na kanale braci Kliczko na YouTube:

16:19 Ukraińska policja usuwa protestujących sprzed budynków rządowych - donosi agencja AFP.

16:17 Na agencjach pojawił się film z Majdanu:

16:12 Na Majdanie spokój - mówi obecny na miejscu korespondent RMF FM Przemysław Marzec.

15:53 Rozpoczął się szturm na protestujących - donosi na Twitterze partia UDAR Witalija Kliczki:

15:21 Agencje fotograficzne opublikowały zdjęcia, na których widać, jak protestujący wręczają funkcjonariuszom sił porządkowych kwiatki i kubki z kawą:

15:17 Ukraińscy żołnierze obserwują protestujących przez okna autobusu:

15:13 Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do władz UE i wszystkich państw członkowskich, "by było jasne w Kijowie", że gdyby doszło do rozwiązania siłowego, to Europa zastosuje sankcje wobec osób za to odpowiedzialnych w postaci blokady kont czy zakazu wjazdu.

Ja mogę wyrazić tylko nadzieję, że na Ukrainie nie dojdzie do rozwiązania siłowego, którego konsekwencje mogą być tragiczne bezpośrednie, mówię tu o ofiarach w ludziach, ale z drugiej strony to będzie też oznaczało przyciśnięcie jakby Ukrainy do Rosji, bo wtedy władze ukraińskie nie będą miały już żadnego pola manewru - mówił szef PiS na konferencji prasowej.

15:07 Kwiaty i kanapki dla milicjantów i żołnierzy od protestujących na Majdanie. Sytuacja jest jednak bardzo napięta, władze praktycznie okrążyły Majdan i odcięły dojazdy do niego. Nadal nie działają również trzy stacje metra w centrum Kijowa.

Jak donosi specjalny wysłannik RMF FM do ukraińskiej stolicy Przemysław Marzec, ze sceny na Majdanie padają wezwania do mieszkańców, by przyjechali protestować, i do władz, by wycofały siły porządkowe. Można podejrzewać, że wojsko i milicję ściągnięto, by nie pozwolić protestującym na budowanie nowych barykad wokół budynków rządowych. Te barykady, które już stoją, a do tego opady śniegu już teraz sparaliżowały komunikację w Kijowie.

14:19 Witalij Kliczko, jeden z przywódców ukraińskiej opozycji, oświadczył, że jest gotów przeprowadzić wraz z innymi liderami opozycji "kompromisowe rozmowy" z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Podkreślił, że będzie się w nich domagał ustąpienia rządu. Jestem pewien, że obecny rząd musi ustąpić. (...) Ogłosiliśmy nasze żądania więcej niż jeden raz i w związku z tym jesteśmy gotowi rozmawiać z Janukowyczem, ponieważ nikt inny nie podejmuje decyzji - powiedział.

W wypowiedzi dla agencji Reutera Kliczko dodał jednak, że obawia się, że akcja milicji, mająca na celu stłumienie pokojowych protestów, jest bardzo bliska.

13:53 Do milicjantów, którzy stoją z pałkami i tarczami podchodzą ludzie i skandują: "Przysięgaliście na wierność ukraińskiemu narodowi". Liderzy opozycji nadal wzywają do obrony Majdanu i podejrzewają, że władze chcą na razie zablokować możliwość dostarczania na Plac Niepodległości wody i żywności. Sytuacja jest bardzo napięta. 

13:23 O zachowanie spokoju zwrócił się do tłumu na Majdanie Niepodległości w Kijowie jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk. W jego ocenie koncentracja oddziałów milicji w rejonie Majdanu jest próbą odcięcia protestujących od pomocy z zewnątrz.

Zdaniem Jaceniuka nic jednak nie wskazuje na to, by miało dojść do ataku sił bezpieczeństwa. Potwierdził to wiceszef sztabu wojsk wewnętrznych MSW Ołeksandr Ołeszczenko, który powiedział dziennikarzom, że jego podwładni nie otrzymali rozkazu "oczyszczenia" Majdanu, a ich zadaniem jest wyłącznie zapewnienie porządku publicznego.

13:03 Pojazdy z żołnierzami wojsk wewnętrznych zagrodziły Chreszczatyk około 150 metrów od barykad opozycji - relacjonuje nasz reporter Przemysław Marzec. Z kolei oddziały milicji Berkut zablokowały Majdan od ulicy Michajłowskiej i Kościelnej. Wejścia do stacji metra przy Majdanie blokują uzbrojeni w kije młodzi ludzie, a liderzy opozycji wzywają ludzi obecnych na Majdanie, by utworzyli żywy łańcuch. Na samym Majdanie w tej chwili duchowni czytają modlitwy.

13:00 Tymczasem szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton udaje się jutro do Kijowa z dwudniową wizytą. Jak poinformowała jej rzeczniczka, Ashton spotka się z przedstawicielami władzy i opozycji, a także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Rzeczniczka nie chciała używać słowa mediacja, gdy mówiła o celu wizyty Ashton. Jej zdaniem Ashton jedzie do Kijowa, by przekazać "unijne przesłanie".

Bruksela od początku powtarza, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej jest wciąż możliwe. Żąda jednak ukarania winnych użycia siły przeciwko demonstrantom.

12:50 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz poparł propozycję byłego prezydenta kraju Leonida Krawczuka w sprawie uregulowania konfliktu między władzami a opozycją przy okrągłym stole - poinformowała tymczasem administracja prezydencka w Kijowie. Wiktor Janukowycz poparł tę inicjatywę. W przekonaniu prezydenta okrągły stół może służyć osiągnięciu porozumienia - czytamy w komunikacie.

Administracja Janukowycza przekazała też, że jutro szef państwa spotka się ze swoimi poprzednikami, by omówić najważniejsze kwestie stojące dziś przed państwem ukraińskim.

12:31 Do natychmiastowego stawienia się na obstawianym przez milicję Placu Niepodległości w Kijowie wezwał mieszkańców miasta jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko. Zebrani na Majdanie mężczyźni zostali wezwani na barykady.

Kliczko oświadczył, że koncentracja sił milicyjnych wokół miejsca protestów przeciwników rządu to element nacisku psychologicznego na jego uczestników. Apelujemy o bezzwłoczne stawienie się na Majdanie. Im więcej nas będzie, tym szybciej zerwiemy plany władz! - zaapelował Kliczko.

12:02 Jeden z przywódców opozycji - Arsenij Jaceniuk - zaś zapewnił, że opozycja ma zamiar bronić w Kijowie Euromajdanu.

12:00 Demonstranci się nie poddają - budują nowe barykady. Musimy się jakoś bronić. Nie wiem co będzie, ale jesteśmy w stanie bronić się do końca - usłyszał nasz specjalny wysłannik do Kijowa Przemysław Marzec. 

11:48 W stronę ratusza ruszyli protestujący, którzy zabarykadowali się wcześniej na Majdanie Niepodległości. Aktywiści, którzy znajdują się w ratuszu, poprosili przebywających w nim ludzi, by przeszli na pierwsze piętro. W chwili obecnej z autobusów wychodzą milicjanci w kaskach i z tarczami.

(edbie, mal)