Prezydent Polski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski. "Prezydent Bronisław Komorowski apelował o poszukiwanie rozwiązań obecnego kryzysu bez użycia siły" - powiedział Sokołowski.

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali także o perspektywie podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina "w kontekście zbliżającego się wyjazdu delegacji ukraińskiej do Brukseli".

Ukraina była także dziś przedmiotem rozmów Donalda Tuska z przewodniczącym Komisji Europejskiej, kanclerz Niemiec i prezydentem Francji. Szef rządu odbył również rozmowę z premierem Mołdawii Iurie Leancą.

W poniedziałek także na temat wydarzeń na Ukrainie obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Jej uczestnicy dyskutowali m.in. o tym, co - w kontekście ostatnich wydarzeń w Kijowie - powinno być przedmiotem polskiego działania w najbliższym czasie. Uzgodniliśmy z panem premierem, że podejmiemy wysiłek na rzecz zbudowania nowego planu działania Polski jako całości na gruncie zarówno europejskim, na gruncie całego świata zachodniego, ale również w stosunku do Ukrainy i do sąsiedztwa polskiego w tej zmienionej rzeczywistości powileńskiej - powiedział po spotkaniu Bronisław Komorowski.

Będą konsultacje ws. umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina

Z kolei szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i prezydent Ukrainy uzgodnili w poniedziałek w trakcie rozmowy telefonicznej, że w Brukseli odbędą się konsultacje na temat umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Przewodniczący Barroso potwierdził gotowość Komisji Europejskiej do przyjęcia takiej delegacji (z Ukrainy) na odpowiednim szczeblu. Podkreślił, że Komisja Europejska jest gotowa do dyskutowania o aspektach wdrażania porozumień już parafowanych, ale nie do ponownego otwierania negocjacji - poinformowała KE. Janukowycz zaakceptował te warunki. Zdecydowano, że termin oraz szczebel konsultacji zostanie uzgodniony poprzez "kanały dyplomatyczne".

(mal)