Jak długo, w określonym czasie i tempie, zajmie czytanie książek Olgi Tokarczuk - pokazuje specjalny, internetowy kalkulator. Działający online licznik stworzył krakowski startup. 10 grudnia w Sztokholmie pisarka odbierze nagrodę Nobla.

"Kalkulator jest przeznaczony dla wszystkich miłośników książek. Niezależnie od tego, czy ktoś już czytał książki Olgi Tokarczuk, czy dopiero zamierza się zapoznać się z jej twórczością. Nasz kalkulator bowiem nie tylko proponuje najlepszą kolejność przeczytania książek noblistki, ale potrafi też ułożyć plan na ferie świąteczne" - czytamy na stronie internetowej krakowskiego startupu.

Licznik pokazuje np. że w siedem dni osoba, która ma mało czasu i czyta w normalnym tempie przez trzy godziny dziennie, pozna treść trzech książek ("Prawiek i inne czasy" - 284 strony, "Profesor Andrews w Warszawie" - 80 stron, "Opowiadania bizarne" - 254 strony) wyselekcjonowanych w kolejności "według ocen, od najlepszej". Z kolei osoba, która ma dużo czasu, czyta szybko, i dziennie wygospodaruje ok. 6 godzin na czytanie, może w niecałe dwa tygodnie przeczytać 16 różnych objętościowo książek.


TU ZNAJDZIESZ KALKULATOR

Nobel dla Tokarczuk

10 października Szwedzka Akademia poinformowała, że Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od czasu, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Oficjalne wręczenie nagrody nastąpi 10 grudnia w Sztokholmie.

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", ""Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.