"Generalnie czułam się dziś dużo lepiej niż w moim pierwszym turnieju tutaj. Miałam znacznie więcej pewności siebie. Były też pewne obawy, bo grałam wcześniej przeciwko Arantksie w Rzymie i nie był to dobry dla mnie mecz” – mówiła Iga Świątek po zwycięstwie nad Arantxą Rus 6:1, 6:3 w pierwszej rundzie Australian Open. “Chciałam dominować na korcie i wyszło mi to całkiem dobrze, więc jestem zadowolona" - podkreśliła.

Iga Świątek nie kryła, że nie wszystkie wybrane przez nią rozwiązania w trakcie poniedziałkowego spotkania okazały się właściwe.

Pokazałam dobry tenis. Może parę decyzji nie było idealnych, jak np. przy kilku skrótach, ale to był też pierwszy mecz w turnieju. Mam nadzieję, że z rundy na rundę będę grać coraz lepiej - podkreśliła Polka.

"Staram się traktować każdy mecz tak samo"

Rok temu w Australian Open Świątek zatrzymała się na 1/8 finału. W US Open dotarła do trzeciej rundy, a we French Open sięgnęła po historyczny dla polskiego tenisa tytuł. Z imprezami WTA żegnała się zaś przeważnie szybko.

Nie wiem, dlaczego lepiej mi idzie w Wielkim Szlemie. Może to kwestia przygotowań, może to po prostu idealny dla mnie czas na grę? Moim celem jest regularność, więc chcę grać dobrze w każdym turnieju - tłumaczyła Świątek. Cieszę się, że jestem skuteczna w wielkoszlemowych zmaganiach, bo choć nie powinno tak być, to w głowie mam, że to najważniejsze imprezy. Staram się traktować każdy mecz tak samo, ale nie jest to proste. Będę nad tym pracować, może się to zmieni za kilka miesięcy czy lat, ale teraz cieszę się, że gram tutaj dobry tenis - podsumowała 19-letnia tenisistka.


Do rozpoczętych w poniedziałek zmagań w Melbourne - za sprawą paryskiego sukcesu - Świątek przystąpiła jako przedstawicielka grupy faworytek. Staram się skupić tylko na grze, zająć tym głowę, a nie myśleć o innych rzeczach. Czasem jest łatwiej, a czasem trudniej. Dziś było mi pod tym względem łatwiej niż w poprzednim turnieju - przyznała podopieczna trenera Piotra Sierzputowskiego.

"Będę gotowa na wszystko"

Świątek, która po raz pierwszy w karierze jest rozstawiona w Wielkim Szlemie, wygrała w poniedziałek ósmy mecz z rzędu w zmaganiach tej rangi. O dziewiąte zwycięstwo powalczy w drugiej rundzie z Camilą Giorgi. Będącej 79. rakietą świata Włoszce także będzie chciała się zrewanżować za porażkę w ich jedynym przed tegorocznym Australian Open pojedynku. Dwa lata temu musiała uznać jej wyższość w drugiej rundzie wielkoszlemowej imprezy w Melbourne. Wówczas jednak sama zajmowała 177. miejsce na liście WTA i do głównej drabinki dostała się z kwalifikacji.

Pamiętam, że to było bardzie ciężkie dla mnie spotkanie, bo po raz pierwszy zmierzyłam się z kimś, kto gra tak szybko. Uważam, że zrobiłam postęp od tamtego meczu. Będę gotowa na wszystko, bo Camila potrafi grać naprawdę świetnie, bardzo szybko. Tutejsza nawierzchnia będzie jej sprzyjać. Zobaczymy, co się wydarzy. Będę przygotowana taktycznie, mój trener o to zadba. Będę gotowa na wszystko i postaram się po prostu zagrać swój tenis - zadeklarowała Świątek.