Jerzy Janowicz odpadł z wielkoszlemowego French Open! Polak przegrał z rozstawionym z numerem 23. argentyńskim tenisistą Leonardo Mayerem 4:6, 4:6, 7:6 (7-1), 1:6.

Jerzy Janowicz podkreślał przed meczem, że Mayer ma niewiele słabych punktów, a wyróżnia się ofensywnym stylem gry i dobrym serwisem. Argentyńczyk potwierdził to w czwartek.

Przeważnie szybko wygrywał gemy przy swoim podaniu. Starał się wykorzystywać każdą okazję, a tych miał sporo. Łodzianin próbował nadrabiać słabszy tego dnia return innymi elementami. Przełamanie na wagę zwycięstwa w pierwszej partii Argentyńczyk zanotował przy stanie 3:3. W dziewiątym gemie Polak obronił trzy piłki setowe, ale w kolejnym był już bezradny.

Druga odsłona miała identyczny przebieg - Mayer zdobył "breaka" w siódmym gemie. Ten moment okazał się decydujący. Sklasyfikowany na 50. miejscu światowej listy Janowicz miał szansę na przełamanie powrotne, ale nie wykorzystał prowadzenia 40:15. Po nieudanych zagraniach zniechęcony Polak kilka razy wyrzucał w górę rakietę.

Znany z mocnego serwisu łodzianin - na pierwszego asa - czekał aż do początku trzeciej partii. W dalszym ciągu widać było po nim zdenerwowanie, a przełamany został jeszcze szybciej niż poprzednio - w trzecim gemie. Gdy Argentyńczyk objął prowadzenie 4:2, wydawało się, że awansuje do trzeciej rundy bez straty seta. Taka perspektywa chyba rozluźniła zbytnio samego Mayera, a Janowiczowi zaczęły wychodzić ryzykowne zagrania, w efekcie czego zapisał na swoim koncie trzy kolejne gemy. W końcówce obaj jakby się pogubili nieco i kibice obejrzeli dwa "breaki". W tie-breaku dominacja Polaka była bardzo wyraźna. Pomógł mu wówczas sam rywal, który miał wyraźny kryzys.

W czwartej odsłonie jednak role się całkowicie odwróciły. Argentyńczyk wrócił na właściwe tory, a po stronie Polaka, który coraz częściej wdawał się w dyskusje z sędzią, mnożyły się błędy. Janowicz zdołał ugrać tylko gema.

Najlepszym wynikiem Janowicza we French Open jest trzecia runda. Dotarł do niej w dwóch poprzednich edycjach. "Jerzyk" był ostatnim polskim singlistą w tegorocznej edycji zmagań na kortach im. Rolanda Garrosa. Mecze otwarcia przegrały rozstawiona z "14" Agnieszka Radwańska oraz Magda Linette, a w drugiej rundzie w środę wyeliminowana została Paula Kania.

Wynik meczu 2. rundy gry pojedynczej mężczyzn:


Leonardo Mayer (Argentyna, 23) - Jerzy Janowicz (Polska) 6:4, 6:4, 6:7 (1-7), 6:1

(es)