Łukasz Kubot i Szwed Robert Lindstedt pokonali Chorwata Ivana Dogiga i Brazylijczyka Marcelo Melo 5:7, 6:4, 6:4 i awansowali do ćwierćfinału debla Australian Open. Pojedynek trwał dwie godziny i 20 minut. Mniej szczęścia mieli Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, którzy w trzeciej rundzie przegrali z kanadyjsko-serbskim duetem Daniel Nestor-Nenad Zimonjic 4:6, 7:6 (7-5), 3:6.

W drodze do trzeciej rundy Kubot i Lindstedt wygrali z reprezentantami gospodarzy Benjaminem Mitchellem i Jordanem Thompsonem 6:1, 6:3, a na otwarcie uporali się z Argentyńczykiem Frederico Delbonisem i Hiszpanem Albertem Ramosem 6:3, 6:2. Ich przeciwnikami będą zaś w ćwierćfinale Rosjanin Michaił Jużny i Maks Mirnyj z Białorusi.

Najlepszym osiągnięciem 31-letniego Polaka w grze podwójnej w Melbourne jest półfinał. Wynik ten osiągnął w 2009 roku w parze z Austriakiem Oliverem Marachem.

W tegorocznym Australian Open Kubot uczestniczył także w zmaganiach singlistów, ale przegrał swój pierwszy mecz.

Łukasz Kubot, Robert Lindstedt (Polska, Szwecja, 14) - Ivan Dodig, Marcelo Melo (Chorwacja, Brazylia, 4)  5:7, 6:4, 6:4

Fyrstenberg i Matkowski odpadli w 1/8 finału

Pojedynek rozstawionych z numerem dziewiątym Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego z Nestorem i Zimonjicem (8.) trwał 139 minut. W drugim secie Polacy obronili trzy piłki meczowe, ale w kolejnym rywale nie pozwolili już odebrać sobie zwycięstwa.

Polacy pokonali wcześniej w Melbourne Fina Jarkko Nieminena i Rosjanina Dmitrija Tursunowa 5:7, 7:5, 7:6 (7-4), a na otwarcie wygrali z Tomaszem Bednarkiem i Chorwatem Ivo Karlovicem 7:5, 7:5.

Najlepszym wynikiem w Australian Open Fyrstenberga i Matkowskiego był półfinał w 2006 roku. Do czołowej ósemki dotarli zaś razem trzykrotnie - w 2009, 2011 i 2012 roku.

Daniel Nestor, Nenad Zimonjic (Kanada, Serbia, 8) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (Polska, 9) 6:4, 6:7 (5-7), 6:3