Do końca kwietnia przedłużona została rekrutacja wolontariuszy z Polski, którzy podczas ŚDM będą pomagać pielgrzymom. Obcokrajowcy muszą zgłosić się do czwartku.

Do tej pory zgłosiło się już 15 tys. kandydatów, z czego 8 tys. to Polacy - poinformowała rzecznik prasowa ŚDM Dorota Abdelmoula. Wciąż potrzebujemy jeszcze kilka tysięcy osób. Liczymy szczególnie na zaangażowanie młodych z archidiecezji krakowskiej - dodała. Optymalna liczba wolontariuszy to według Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 do 25 tys. osób.

Pierwotnie rekrutacja wszystkich wolontariuszy miała się zakończyć już w najbliższy czwartek. Jednak jak poinformował we wtorek Komitet Organizacyjny, w związku ze wzmożonym zainteresowaniem Polaków, rejestracja dla nich zostanie przedłużona do końca kwietnia. Wszyscy zrekrutowani wolontariusze zostaną sprawdzeni przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ŚDM.

Dwuetapowe szkolenie wolontariuszy

Wolontariusze krótkoterminowi z Polski i zagranicy przyjadą do Krakowa tydzień wcześniej niż pielgrzymi, tak, by 18 lipca rozpocząć dwuetapowe szkolenie. W pierwszych dniach zdobędą oni wiedzę o programie ŚDM Kraków 2016, o komunikacji i transporcie w trakcie wydarzenia. Przejdą też szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z elementów pierwszej pomocy. Druga część szkolenia będzie obejmowała informacje dotyczące konkretnej strefy, w której pomagać będą wolontariusze.

Przy Komitecie Organizacyjnym działa już kilkudziesięciu wolontariuszy długoterminowych z Polski i innych krajów, m.in. z Kanady, Nowej Zelandii, Brazylii, Ukrainy, Rosji, USA, Wietnamu. Wspierają dział tłumaczeń, system rejestracyjny, zajmują się mediami społecznościowymi i redakcją strony internetowej. Angażują się także w przygotowanie katechez, wydarzeń centralnych i Festiwalu Młodych.

(MN)