Kurtka przeciwdeszczowa, wielofunkcyjna chusta, ręcznik, bransoletka, przewodnik pielgrzyma i modlitewnik znalazły się w plecaku, który otrzyma każdy z zarejestrowanych uczestników Światowych Dni Młodzieży. Plecak z zawartością waży ok. 1 kilograma.

Jak poinformowali organizatorzy, wyprodukowano 625 tys. sztuk plecaków, z czego ponad 20 tys. trafi do wolontariuszy ŚDM.

Zależało nam na tym, żeby plecaki były jak najbardziej funkcjonalne i zawierały podstawowe rzeczy, które mogą przydać się pielgrzymom podczas ŚDM. Znalazła się w nim peleryna przeciwdeszczowa, na której jeżeli będzie słońce, będzie można usiąść, a jeżeli będzie padać, zapewni ochronę przed deszczem - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami Anna Chmura z Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

W plecaku są też: chustka wielofunkcyjna, którą można włożyć na szyję lub głowę, bransoletka z napisem "Jezu ufam Tobie" ułatwiająca odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia, ręcznik z mikrofibry ozdobiony motywami nawiązującymi do Krakowa i ŚDM.

Pielgrzymi dostaną w plecakach także: przewodnik zawierający wszelkie niezbędne informacje o wydarzeniu, modlitewnik z opisem przebiegu uroczystości liturgicznych oraz książkę o Bożym Miłosierdziu. Publikacje zostały przygotowane w dziewięciu oficjalnych językach ŚDM stosownie do liczby pielgrzymów z konkretnych krajów. Wszystkie zostały wydrukowane na ekologicznym, lekkim papierze.


Plecaki wyprodukowano w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i żółtym. Są one rozwożone do parafii i miejsc, w których zakwaterowani będą pielgrzymi. Nie ma w nich zapowiadanej wcześniej publikacji poświęconej dziejom Polski i Krakowa. MSZ przygotował tę publikację i będzie ją dystrybuować bezpośrednio do wybranych miejsc, szczegóły może podać ministerstwo - powiedziała Chmura.

Do połowy czerwca zarejestrowało się 576 tys. osób zainteresowanych udziałem w ŚDM, a około 286 tys. z nich wybrało konkretne pakiety pielgrzyma.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 32 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.

(mn)