Susa, gdzie doszło do krwawego zamachu, w którym zginęło co najmniej 27 osób, to jeden z najbardziej znanych kurortów w Tunezji. Co roku ściąga tam ponad milion turystów. W tym tysiące Polaków. Miasto, ze względu na starożytną historię i zabytki wpisane jest na listę UNESCO.

"Wśród ofiar zamachu w Tunezji nie ma Polaków" - informuje polskie MSZ. "Nie ma Polaków - tych z pakietu polskich biur podróży. Być może z niemieckich, czy z włoskich, ale raczej wydaje się to mało prawdopodobne" - dodaje w rozmowie z RMF FM szef polskiej dyplomacji Grzegorz... czytaj więcej

Susa leży we wschodniej Tunezji, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Znana jest z zabytków, głównie medyny wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Oprócz medyny to także Wielki Meczet, typowy przykład architektury z czasów dynastii Aghlabidów. Wyjątkowość świątyni polega też na braku minaretu.

W mieście znajduje się Muzeum Archeologiczne. Zgromadzono tu najlepszą w kraju - po Muzeum Bardo w Tunisie - kolekcję mozaik. Ozdobą zbiorów jest Triumf Bachusa, przedstawiający rzymskiego boga wina powożącego rydwanem na czele parady satyrów oraz liczne sceny połowu ryb.

Susa znana jest także z katakumb. Znajduje się tam 15 tys. grobów chrześcijan z IV i V w. Korytarze ciągną się na długości 5,5 km.

Do miasta należy Port El-Kantoui - największy i najsłynniejszy port jachtowy w Tunezji.