Austriacka policja ponownie zatrzymała 14-latka pod zarzutem udziału w organizacji terrorystycznej i planowanie wyjazdu do Syrii. Poszukiwał on też w internecie instrukcji, jak zbudować bombę - poinformowała policja.

Mieszkający w Dolnej Austrii nastolatek jest pochodzenia tureckiego. Po raz pierwszy został zatrzymany w październiku ubiegłego roku; po kilku dniach wypuszczono go z aresztu śledczego pod warunkiem meldowania się na policji. Gdy matka zgłosiła w ubiegłym tygodniu jego zaginięcie, władze wydały nakaz aresztowania.

14-latek, którego policja złapała w Wiedniu, wyrażał sympatię dla bojowników dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) walczących w Syrii i Iraku i poszukiwał w internecie instrukcji budowy bomby.

Według austriackiego MSW około 170 osób wyjechało z kraju na Bliski Wschód, by przyłączyć się do zbrojnych organizacji islamistycznych.

W niedzielę władze zatrzymały dwie dziewczyny w wieku 16 i 17 lat, które próbowały przedostać się do Syrii, by tam wyjść za mąż za bojowników IS. Pochodzą one z rodzin o bośniackich i czeczeńskich korzeniach. Zostały wkrótce zwolnione i przekazane rodzicom.