Instytut Pamięci Narodowej zachęca, by włączyć się w akcję "Zapal Światło Wolności". Znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL będą świece, które w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30 rozbłysną w oknach szkół, uczelni, urzędów i instytucji publicznych, a także domów i mieszkań. Dziś przypada 40. rocznica wybuchu stanu wojennego.

Akcja społeczna "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. 

Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił  papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: "Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić".

Do udziału w tegorocznej akcji "Zapal Światło Wolności" zaprasza prezydent Andrzej Duda. 

 W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN.

Obchody 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego

Z okazji 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego IPN zorganizuje koncert nawiązujący do atmosfery lat 80. XX wieku. Będzie to muzyczna opowieść o jednym z najbardziej mrocznych okresów w historii PRL. W repertuarze znajdą się utwory oddające atmosferę tamtego okresu - pełną niepokoju, ale też walki o wolność. 

Koncert będzie transmitowany na żywo w TVP 1 od godz. 20.15 oraz retransmitowany w  TVP 2. Transmisje będzie dostępna także na kanale IPNtv oraz na profilu IPN na portalu Facebook.