Polska drużyna wykluczona z konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Powodem jest pozytywny test na koronawirusa Klemensa Murańki.

Wczoraj okazało się, że Klemens Murańka jest zarażony koronawirusem. Pozostali członkowie polskiej drużyny mieli negatywne wyniki testu. Organizatorzy Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie zdecydowali jednak o wykluczeniu wszystkich Polaków z rozpoczynającego się dziś konkursu.

Bardzo żałujemy, że musieliśmy podjąć taką decyzję, ale nie mieliśmy innego wyjścia - musimy chronić zdrowie pozostałych sportowców - tłumaczy Florian Stern, sekretarz generalny turnieju w Oberstdorfie.

Jak informuje dziennikarz RMF FM Paweł Pawłowski, do Polskiego Związku Narciarstwa informacja o wykluczeniu skoczków dotarła... przez media. 

"Niestety, naszych reprezentantów zabraknie w otwierającym Turniej Czterech Skoczni konkursie w Oberstdorfie. Nie wiadomo na razie co z kolejnymi konkursami" - napisał na Facebooku dyrektor ds. skoków narciarskich w Polskim Związku Narciarskim Adam Małysz.

Polscy skoczkowie - jak informuje dziennikarz RMF FM Paweł Pawłowski - walczą o zmianę decyzji i możliwość startu w kwalifikacjach do konkursu w Oberstdorfie. 

Polska federacja argumentuje, że Polaków wykluczono niezgodnie z przepisami. Po pierwsze, test u Murańki dał wynik niejednoznaczny. Przed południem zdecydowano o dodatkowych testach. Zanim poznaliśmy nowe wyniki, już pojawił się komunikat o wykluczeniu.

Poza tym, zaraz po pierwszym wyniku sztab odizolował Klemensa Murańkę, a wyniki u pozostałych skoczków były negatywne.

"Klemensa samopoczucie ok"

Wczoraj Polski Związek Narciarski poinformował, że Klemens Murańka, miał pozytywny wynik testu na koronawirusa. "Klemensa samopoczucie ok, bez objawów. Cała grupa również w pełnym zdrowiu" - podał na Twitterze PZN.

W siedmioosobowej polskiej kadrze na TCS, oprócz Murańki, są również: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł i Maciej Kot.

Rywalizacja w Turnieju Czterech Skoczni rozpocznie się dziś o 16:30 od oficjalnego treningu i kwalifikacji w Oberstdorfie.

W ciągu 10 dni Turnieju Czterech Skoczni narciarze tylko dwukrotnie będą mieć wolne. Żadnych skoków nie zaplanowano na 30 grudnia i 4 stycznia. W pozostałe dni odbędą się albo konkursy, albo kwalifikacje do nich. W poprzedniej edycji najlepszy był Dawid Kubacki.