Bułgaria, Iran, Kuba, Finlandia i Portoryko będą grupowymi rywalami "biało-czerwonych" podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w siatkówce. Polacy grają w grupie D, którzy będą rywalizować w Warnie.

Bułgaria, Iran, Kuba, Finlandia i Portoryko będą grupowymi rywalami "biało-czerwonych" podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w siatkówce. Polacy grają w grupie D, którzy będą rywalizować w Warnie.
Reprezentacja Polski w siatkówce /Andrzej Grygiel /PAP

Polacy mieli szczęście podczas losowania grup przyszłorocznego siatkarskiego mundialu, który odbędzie się we Włoszech i Bułgarii. Najtrudniejszym rywalem wydają się być współgospodarze turnieju. Bułgarzy w tym roku dotarli do ćwierćfinału mistrzostw Europy oraz wygrali z Polakami 3:2 podczas rozgrywek w Lidze Światowej. Podopiecznym Płamena Konstantinowa będą też pomagały "ściany", dlatego "biało-czerwoni" będą musieli się przygotować na ogłuszający doping miejscowych kibiców.

Polacy powinny mieć się również na baczności w starciach z Irańczykami oraz Finami, którzy potrafią sprawić problemy nawet najlepszym. Ekipa Suomi (obok drużyny Estonii) była jedną z najciekawszych zespołów w czasie sierpniowych mistrzostw Europy.

Najniżej w "polskiej" grupie stoją akcje Portorykańczyków oraz mających w ostatnich latach spore problemy Kubańczyków, którzy rzutem na taśmę awansowali na mistrzostwa świata.

Wydaje się, że najsilniejsza jest grupa C, do której trafiły kadry USA, Rosji, Serbii, Australii, Tunezji i Kamerunu.

Z czterech grup do drugiej rundy awansuje 16 zespołów, które utworzą cztery 4-zespołowe grupy. Do następnego etapu rywalizacji przepustkę uzyska sześć drużyn, które przydzielone zostaną do dwóch 3-zespołowych grup. Ta faza zmagań wyłoni półfinalistów. Łącznie odbędą się 94 spotkania.

MŚ 2018 odbędą się w następujących miastach: Rzym, Mediolan, Florencja, Bari, Bolonia, Turyn, Sofia, Warna i Ruse. Mistrzowskiego tytułu będą bronili polscy siatkarze.

Grupy mistrzostw świata siatkarzy:

Grupa A (Rzym i Florencja): Włochy (organizator), Argentyna (7. miejsce w rankingu FIVB), Japonia (12), Belgia (15), Słowenia (23), Dominikana (38)

Grupa B (Ruse): Brazylia (1), Kanada (6), Francja (9), Egipt (13), Chiny (20), Holandia (25)

Grupa C (Bari): USA (2), Rosja (4), Serbia (11), Australia (16), Tunezja (24), Kamerun (30)

Grupa D (Warna): Bułgaria (organizator), Polska (3), Iran (8), Kuba (16), Finlandia (18), Portoryko (29)

(ph)