Temat sytuacji kopalni i bezpieczeństwa górników zdominował pierwszą debatę zrealizowaną w ramach multimedialnego projektu Twoje wybory w RMF FM i TVP Info. "W Polsce musi się zawsze wydarzyć tragedia, żeby ktoś się zainteresował problemami ludzi" - mówił Jarosław Makowski z Platformy Obywatelskiej. "To, co się stało w kopalni Mysłowice-Wesoła potwierdza to, że zysk nie może być przedkładany nad człowieka" - podkreślała Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości.

Niedopuszczalną sytuacją jest to, aby górnictwo traktować przede wszystkim jako kwestię zyskowną. Jeżeli tak będziemy do niego podchodzić to zawsze będziemy mieć takie sytuacje, kiedy liczy się zysk, a nie liczy się człowiek - mówiła Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości. Można wydobywać bezpiecznie węgiel, ale odpowiedzialni ludzie muszą podejmować odpowiedzialne decyzje. Nie mogą dopuszczać do tego, by zysk był przedkładany przed człowieka - podkreślała. Śląsk jest traktowany fatalnie. Jeżeli ta koalicja rządząca doprowadza do takiego napływu rosyjskiego węgla i niczego nie chce zrobić... Ja przygotowałam projekt ustawy o zamówieniach publicznych, w którym można byłoby zaoszczędzić dla Polski 2 miliardy złotych, gdyby instytucje publiczne nie kupowały węgla rosyjskiego. Niestety, senatorowie ze Śląska, m.in. pani wicepremier Elżbieta Bieńkowska głosowała przeciwko takiej poprawce. Ona powiedziała, że "o sprawy Śląska nie będzie specjalnie zabiegać" - punktowała.

Życie i zdrowie jest bezcenne. Niezależnie od tego, czy kopalnie są rentowne czy nie to praca musi być bezpieczna - apelował Stanisław Gmitruk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Reguły rynkowe nie stoją w sprzeczności z bezpieczeństwem. To nie jest kwestia tego, że wybieramy albo zysk, albo bezpieczeństwo - mówił Jarosław Makowski z PO. W Polsce wypracowujemy procedury, wspólnie siadamy do stołu i budujemy system, który potem działa, ale najpierw jest tragedia. Chciałbym, żeby w końcu było tak, że siadamy do stołu i budujemy system, który nie doprowadzi do tragedii - dodał.

Oprócz kwestii górniczych emocje wzbudził też temat autonomicznych dążeń Ślązaków. Mamy dwa bardzo poważne problemy, które się pojawiają. Pierwszy - kryzys gospodarczy i drugi - chcemy przeniesienia finansowania regionów do samorządów - mówił Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska. Chcemy być autonomią, czyli mniejszością w państwie. Nie chcemy się oddzielać. Autonomia sprawi, że ludzie lepiej będą gospodarzyć tym, co mają -tłumaczył.

PO zawsze podkreślała, ze nie chce Polski scentralizowanej, a zdecentralizowaną, ale nie chcemy separatystów - zauważył Jarosław Makowski (PO). - Znudził się państwu dobrobyt - zwrócił się do Gorzelika. Daleko posunięty samorząd - tak, ale nie separatyzm - postulował.

Na koniec kandydaci dostali Pakt dla Regionu przygotowany przez słuchaczy RMF FM i telewidzów TVP Info. 

Obejrzyj całą debatę!

Zaproszenia do dyskusji przyjęli:

Izabela Kloc - Prawo i Sprawiedliwość

Marek Balt - Sojusz Lewicy Demokratycznej

Stanisław Gmitruk - Polskie Stronnictwo Ludowe

Jerzy Gorzelik - Ruch Autonomii Śląska

Jarosław Makowski - Platforma Obywatelska

Rozmowę prowadzili:

Diana Rudnik - TVP Info

Mariusz Piekarski - RMF FM

Następna debata z cyklu Twoje Wybory już w kolejny czwartek 16 października na antenie TVP Info. Tym razem zajmiemy się problemami Pomorza. Sprawy, które trapią Was na co dzień, możecie zgłaszać przy pomocy Samorządowej Mapy Życzeń.