Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta Gorzowa Wlkp. Krystyna Sibińska wraz z radnymi miejskimi tej partii zaproponowała wprowadzenie Karty Mieszkańca Gorzowa. Jej zdaniem będzie to korzystne rozwiązanie dla mieszkańców i samorządu.

Krystyna Sibińska wyjaśniła, że Karta Mieszkańca Gorzowa ma być kompleksowym narzędziem ułatwiającym funkcjonowanie w Gorzowie, dającym pewne ulgi; umowy partnerskie mogłyby być zawarte m.in. z klubami sportowymi, zakładami usługowymi, sklepami czy bankami.

Ta karta ma służyć wszystkiemu. Ma służyć jako bilet komunikacji miejskiej, karta biblioteczna, karta rabatowa w sklepach, karta też płatnicza po podpisaniu umowy z bankami. Ma to zintegrować mieszkańców Gorzowa, ale zachęcić też tych, których centrum życia jest właśnie tutaj w Gorzowie, żeby zadeklarowali, że podatki będą płacili w Gorzowie - tłumaczyła. Według niej nie ma przeszkód, aby takie karty wydawano mieszkańcom okolicznych gmin, pod wymienionym wyżej warunkiem.

Krystyna Sibińska stwierdziła, że karta mieszkańca będzie z korzyścią dla wszystkich stron: jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z szeregu ulg, a miasto będzie mogło liczyć na większe wpływy do budżetu z podatków. Jeśli takie karty sprawdzają się gdzie indziej, tym bardziej powinniśmy wprowadzić to w Gorzowie - mówiła.

Sibińska rozpoczęła polityczną karierę w 2006 r. uzyskując mandat do Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Od 2008 r. kierowała jej pracami. W wyborach z 2010 r. nie zdołała pokonać Tadeusza Jędrzejczaka, ale ponownie została radną i wybrano ją na przewodniczącą rady. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. została posłanką.

Dotychczas deklarację startu w wyborach prezydenckich w Gorzowie złożyło siedmioro kandydatów: obecny prezydent Tadeusz Jędrzejczak (bezpartyjny), posłanka Krystyna Sibińska z PO, radny miejski i b. poseł i b. wiceminister SWiA Marek Surmacz z PiS, wicemarszałek woj. lubuskiego Maciej Szykuła z PSL, Rafał Zapadka z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, bezpartyjny Ireneusz Madej z KWW "Komitet Obywatelski Solidarność i Madej" i bezpartyjny wójt gminy Deszczno Jacek Wójcicki z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców "Porozumienie Ruchów Miejskich Ludzie dla Miasta".

(mn)