PiS zaprezentowało w Białymstoku strategię samorządową dla województwa podlaskiego na lata 2014-2018. Za główne cele stawia kwestie zatrudnienia, przedsiębiorczości i konkurencyjności. Jan Dobrzyński, kandydat PiS na prezydenta Białegostoku opowiada się m.in. za budową lotniska regionalnego.

Jan Dobrzyński, b. wojewoda podlaski i b. senator PiS jest kandydatem na prezydenta Białegostoku.

Dobrzyński mówił, że od 2008 roku w regionie wciąż rośnie bezrobocie. Co świadczy o nieudolnie lokowanych środkach unijnych. Te pieniądze nie trafiały w te sektory, które powodowałyby wzrost zatrudnienia - uważa. Powiedział też m.in., że za słaba jest współpraca między uczelniami a przedsiębiorcami.

Poszczególne partie dopiero wyznaczają swoich kandydatów na prezydentów w jesiennych wyborach samorządowych, ale RMF FM i portal Interia.pl już sprawdziły, jakie szanse na reelekcję mają obecni włodarze największych polskich miast. Do urn pójdziemy 16 listopada. czytaj więcej

PiS uważa, że Podlaskie może być miejscem, gdzie chętnie będą wracali młodzi emigranci, zapowiada wspieranie rodzinnych biznesów. Za tzw. obszary priorytetowe swej strategii uważa, m.in. wydajność energetyczną i odnawialne źródła energii, badania i innowacje, transport czy współpracę między regionami.

W programie dotyczącym transportu Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za budową lotniska regionalnego w Podlaskiem, z której to inwestycji obecnie rządząca województwem koalicja PO-PSL zrezygnowała w kończącej się kadencji samorządu.

Budowa pasażerskiego lotniska regionalnego jest kluczem do dynamiki rozwojowej metropolii białostockiej na poziomie gwarantującym jej prymat na wschód od Wisły. Brak lotniska jest jednym z hamulców rozwoju gospodarczego - taki zapis znalazł się w zaprezentowanej strategii.

Będziemy dążyli do tego, żeby lotnisko było - zadeklarował poseł Jurgiel. W ramach poprawy dostępności komunikacyjnej regionu PiS chce też rozbudowy tras szybkiego ruchu, m.in. S19 (Via Carpatia, trasa z północy na południe Europy, która na przebieg przez Białystok, Lublin i Rzeszów).

Zobacz kandydatów na prezydenta najważniejszych polskich miast.

(acz)