Poszczególne partie dopiero wyznaczają swoich kandydatów na prezydentów w jesiennych wyborach samorządowych, ale RMF FM i portal Interia.pl już sprawdziły, jakie szanse na reelekcję mają obecni włodarze największych polskich miast. Do urn pójdziemy 16 listopada.

WARSZAWA:

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zdecydowała jeszcze, przynajmniej oficjalnie, czy będzie ponownie starać się o fotel prezydenta Warszawy. Z sondażu IBRIS Homo Homini przygotowanego na zlecenie RMF FM i portalu Interia.pl wynika, że na dziś jej pozycja jest niezachwiana. Głosowałoby na nią 48 proc. uprawnionych. Na kandydata PiS Jacka Sasina - aż o 29,5 proc. mniej. Ryszarda Kalisza widziałoby na tym stanowisku 5,6 proc. przepytanych warszawiaków.


KRAKÓW:

Jacek Majchrowski już 26 czerwca ogłosił, że będzie się ubiegać o fotel prezydenta Krakowa w listopadowych wyborach samorządowych. Jest włodarzem miasta już trzecią kadencję, a sondaż IBRIS Homo Homini wskazuje na to, że ma olbrzymie szanse na czwartą kadencję. Dziś zagłosowałoby na niego 34,7 proc. badanych krakowian. Na prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego swój głos oddałoby 14,8 proc. wyborców, a na Jarosława Gowina - 11,1 proc.


POZNAŃ:

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny w niedzielę poinformował, że w trakcie jesiennych wyborów samorządowych będzie ubiegał się o reelekcję. Gdyby wygrał, byłaby to jego piąta kadencja. A ma na to olbrzymie szanse: z sondażu IBRIS Homo Homini wynika, że głosowałoby na niego 37,2 proc. ankietowanych. Jego rywal Marek Woźniak zebrałby 17,7 proc., a Jacek Jaśkowiak - 10,8 proc.


WROCŁAW:

Już dziś 42,3 proc. badanych deklaruje, że w jesiennych wyborach zagłosuje na obecnego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Ujazdowski zdobyłby 17,3 proc. głosów. Co ciekawe, 15,3 proc. uprawnionych do głosowania na stanowisku włodarza miasta widziałoby Grzegorza Schetynę z Platformy Obywatelskiej.


GDAŃSK:

Na obecnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza swój głos w jesiennych wyborach oddałoby 37,7 proc. uprawnionych do głosowania. 22 proc. badanych przez IBRIS Homo Homini zagłosowałoby na Andrzeja Jaworskiego, natomiast 10,6 proc. deklaruje dziś, że poprze Jolantę Banach.


ŁÓDŹ:

Obecna prezydent Łodzi Hanna Zdanowska cieszy się dziś poparciem na poziomie 33,4 proc. 24 proc. uprawnionych do głosowania łodzian swój głos oddałoby na Joannę Kopcińską, natomiast 11,8 proc. na fotelu prezydenta miasta widziałoby Jerzego Kropiwnickiego. Co ciekawe, z sondażu IBRIS Homo Homini wynika, że w Łodzi aż 18 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.