Dokładnie 1736 kandydatów do rad gmin nie potrzebuje głosów wyborców, by zdobyć mandat w wyborach samorządowych. W okręgach wyborczych, w których startują, są jedynymi zgłoszonymi kandydatami, a w takim wypadku głosowania się nie przeprowadza.

Wybory do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu) odbędą się po raz pierwszy w jednomandatowych okręgach wyborczych. Gminy zostały podzielone na tyle okręgów, ile liczy rada; w każdym okręgu mandat zdobywa tylko jeden kandydat z największą liczbą głosów.

Z danych PKW udostępnionych w piątek wynika, że w 1736 okręgach w wyborach do rad gmin zarejestrowano tylko jednego kandydata. Ci kandydaci zasiądą w wyłonionych w wyborach radach gminnych.

W jednomandatowych okręgach jest do zdobycia 37 842 mandatów (na 38 139 okręgów w wyborach do rad gmin i miast). O mandat radnego ubiega się 154 590 kandydatów.

Rekordzistą jest Ruda Śląska (woj. śląskie) - tam o jeden mandat radnego walczy średnio 23 kandydatów.

W 247 gminach zarejestrowano tylko jednego kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - wynika z danych PKW. Tutaj sytuacja jest inna, niż w przypadku wyborów do rad gmin. Wybory się odbywają nawet, jeśli startuje tylko jeden kandydat. Wówczas wyborcy, podobnie jak podczas referendum, opowiadają się za lub przeciwko kandydatowi.

O mandat wójta, burmistrza, prezydenta miasta ubiega się 8 029 kandydatów. Średnia liczba kandydatów na urząd wójta wynosi 3, na urząd burmistrza - 4, na urząd prezydenta miasta - 6.

Najwięcej kandydatów na urząd wójta zgłosiło się w gminie Żelazków (woj. wielkopolskie) - dziewięciu, o urząd burmistrza dziewięciu kandydatów ubiega się w ośmiu gminach. Najwięcej kandydatów w wyborach na prezydenta miasta startuje w Warszawie i Zgierzu - po 11 osób.

38 proc. kandydatów na radnych stanowią kobiety; 62 proc. mężczyźni. Po raz pierwszy w wyborach samorządowych w wyborach do rad obowiązuje kwota 35 proc. - czyli liczba nazwisk kobiet i mężczyzn nie mogła być mniejsza niż 35 proc. wszystkich nazwisk na liście. Ta zasada nie obowiązuje w wyborach do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu), gdzie wybory są w jednomandatowych okręgach.

Kandydaci do rad mają średnio 46 lat; najmłodszy w dniu głosowania skończy 18 lat, najstarszy ma 94 lata.

Wśród kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast 16 proc. to kobiety, a 84 - mężczyźni. Średnia wieku to 49 lat; najmłodszy kandydat ma 25 lat, najstarszy - 77.