System informatyczny do obsługi niedzielnych wyborów samorządowych jest gotowy - zapewnia Romuald Drapiński z Państwowej Komisji Wyborczej. Podkreśla, że wszystkie błędy zostały już naprawione i nie będzie już więcej testów.

W piątek Krajowe Biuro Wyborcze przeprowadziło ogólnopolski test dla wszystkich obwodów, podczas którego sprawdzane było działanie systemu pod dużym obciążeniem. Drapiński - wicedyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów ds. obsługi informatycznej - stwierdził, że w godzinach od 12.30 do 16 system był niedostępny dla pełnomocników komisji terytorialnych, natomiast obwodowe komisje mogły przesyłać dane. Poprawiliśmy błędy. System jest gotowy na wybory. Dodajemy dodatkowe serwery dla bezpieczeństwa - powiedział. Jak dodał, podczas testu ogólnopolskiego do godz. 12.30 wpłynęło ok. 57 proc. protokołów, a do godz. 16 - ok. 70 proc. Według niego podczas wyborów tak duże obciążenia systemu nie występują, gdyż zazwyczaj od godz. 21, gdy kończy się głosowanie, do godz. 1 nad ranem wpływa ok. 10-15 proc. protokołów. Testy obciążeniowe doprowadzają do takich obciążeń, których w trakcie wyborów nie ma - zauważył. Stwierdził też, że podczas testów administratorzy... nadmiernie obciążyli system. Zbytnio testowali różne możliwości. Wiemy, że takich rzeczy robić nie wolno - ocenił.  

Masa problemów z systemem

O problemach z wyborczym systemem informatycznym informowaliśmy wielokrotnie na antenie RMF FM. Nowy system komputerowy miał pozwolić na to, żeby każda obwodowa komisja wyborcza, w każdym lokalu, mogła wpisać tam wyniki wyborów, elektronicznie potwierdzić protokoły i przesłać je do komisji rejonowej, okręgowej i potem do centrali. Podczas kilku kolejnych prób pojawiały się jednak problemy z przesyłaniem danych i przeciążonymi serwerami.  

Państwowa Komisja Wyborcza twierdzi, że późno przeprowadziła testy nowego systemu komputerowego, bo nie miała wyjścia. Wszystko przez obowiązujące prawo przetargowe.

Komisja zabrała się za szykowanie konkursu na nowy system komputerowy dokładnie rok temu. Wyniki tego przetargu zostały jednak zaskarżone do Krajowej Izby Gospodarczej przez firmy, które przegrały i tam cały proces został wstrzymany.

W efekcie przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero w sierpniu tego roku i dopiero wtedy system zaczął być tworzony.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 30 listopada. 

Wpisz postulat dla swojego regionu na Samorządowej Mapie Życzeń!

(mn)