Są dowody wskazujące, iż libijski dyktator Muammar Kaddafi w ramach walki z siłami rebeliantów polecił swoim żołnierzom gwałcenie kobiet na masową skalę - oświadczył prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno-Ocampo. Dodał, że szuka dowodów na to, że wojskowym rozdawano leki zwiększające popęd seksualny, takie jak viagra.

Dotychczas, Kaddafi nie ustosunkował się do tych oskarżeń.

W ubiegłym miesiącu prokurator Moreno-Ocamo zażądał od sędziów MTK wydania nakazów aresztowania Kaddafiego, jego syna Saifa al-Islama i szefa wywiadu Abdullaha al-Sanussiego.

Oskarżył ich o dopuszczenie się dwóch przestępstw przeciwko ludzkości - morderstw i prześladowań na masową skalę. Jego zdaniem, ponoszą oni największą odpowiedzialność za ataki na ludność cywilną w lutym tego roku, w początkowym okresie antyrządowego powstania kiedy zginęło ok. 700 cywilów. Obecnie Moreno-Ocampo chce uzupełnić zarzuty o stosowanie masowych gwałtów.

Zdaniem prokuratora, Kaddafi chciał w ten sposób ukarać kobiety, które przyłączyły się do powstania i zasiać strach i zwątpienie wśród rebeliantów. Zaznaczył, że trudno jest obecnie określić zakres stosowania masowych gwałtów.

W marcu uwagę światowych mediów zwróciła na siebie Libijka Eman al-Obeidi, która oświadczyła w jednym z hoteli w Trypolisie, że została zgwałcona przez żołnierzy Kaddafiego. Obecnie przebywa ona w ośrodku dla uchodźców w Rumunii.