Przed nami kolejna runda rajdowych mistrzostw Europy i mistrzostw Polski. Rajd Rzeszowski będzie miał bardzo mocną obsadę. Bardzo ciekawie zapowiada się walka o tytuł najlepszego kierowcy Starego Kontynentu, ale i w krajowym czempionacie emocje będą ogromne. Łącznie w rajdzie zobaczymy aż 26 samochodów w najmocniejszej specyfikacji R5. Impreza rusza w najbliższy piątek.

O punkty eliminacji mistrzostw Europy powalczą oczywiście wszyscy najlepsi kierowcy tego cyklu na czele z liderem - Portugalczykiem Bruno Magalhaesem czy wiceliderem Kajetanem Kajetanowiczem. Warto obserwować także Norwega Madsa Ostberga, który ma na koncie dużo startów w mistrzostwach świata WRC. O wysokie miejsca powalczą także z pewnością Francuz Brian Bouffier czy Rosjanin Aleksjej Łukjaniuk, który wraca do ścigania po bardzo poważnym wypadku. W maju podczas testów przed Rajdem Pskowa Łukjaniuk doznał poważnych obrażeń. Teraz jednak wraca, ale jego forma pozostaje niewiadomą.

Na rywalizacji w mistrzostwach Europy skorzystają także Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Trzecia runda krajowego czempionatu będzie bardzo interesująca. O punkty powalczy oczywiście Kajetanowicz a także doskonale znany na naszych trasach Bouffier. Do mistrzostw Polski zgłosili się także inny kierowcy, którzy na co dzień startują w mistrzostwach Europy jak Grzegorz Grzyb czy Łukasz Habaj. Po długiej przerwie na krajowych trasach będzie można obejrzeć także Jarosława Szeję, który startuje w Czechach. Oczywiście na liście startowej jest także lider klasyfikacji mistrzostw Polski a więc Filip Nivette, który zwyciężył w tym roku w Rajdzie Świdnickim Krause i Rajdzie Gdańsk Baltic Cup. Tym razem o wygraną będzie o wiele trudniej, ale Nivette zapowiada rozsądną i rozważną jazdę. Wszyscy o punkty powalczą samochodami w specyfikacji R5. Podobnie aktualny wicelider RSMP Litwin Dominik Butvilas, trzeci Tomasz Kasperczyk i czwarty Zbigniew Gabryś. Obaj Polacy zgłosili się także do walki w mistrzostwach Europy. Piąty w krajowej klasyfikacji Marcin Gagacki także zasiądzie za kierownicą auta R5, ale powalczy tylko o punkty mistrzostw Polski.

Na liście ponad 90 załóg

Na trasach królować będą Skody Fabie i Fordy Fiesta w specyfikacji R5. Hiszpanie Jose Maria Lopez czy Jose Antonio Suarez Miranda powalczą w samochodach Peugeot 208. Zresztą tych samochodów w rajdzie będziemy oglądać więcej. Na liście zgłoszeń mamy także kierowców, którzy będą prowadzić Mitshubishi Evo X czy Mitshubishi Evo IX a także Subaru Imprezę. Oczywiście ciekawych modeli będzie zdecydowanie więcej. Na liście zgłoszeń 26. Rajdu Rzeszowskiego jest ponad 90 załóg. Wśród nich znajdziemy nawet poczciwego Fiata 126p, za którego kierownicą zobaczymy Tomasza Grychtoła.

W 26. Rajdzie Rzeszowskim nie zabraknie także płci pięknej. Jedyną Polką za kierownicą rajdówki będzie Klaudia Temple z pilotem Michałem Poradziszem. Typowo żeńską załogę tworzę Tamara Molinaro z Włoch i Austriaczka Ursula Mayrhofer. Podobnie wygląda sytuacja Brytyjki Catie Munnings. Jej pilotem będzie Anne Katharine Stein z Austrii. Na prawym fotelu usiądzie więcej pań. W roli pilota Luki Rosettiego wystąpi Eleonora Mori. W podobnej roli zobaczymy także Balbinę Gryczyńską, Słowaczkę Michaelę Vejackovą, Katarzyna Pytel-Majkowska, Agnieszka Pyra czy Katarzyna Wojtiuk.

(ug)