Europejska Agencja Leków EMA rekomenduje stosowanie szczepionki przeciw Covid-19 u dzieci od 5. do 11. roku życia. Chodzi o preparat firmy Pfizer.

Preparat firmy Pfizer o nazwie Comirnaty będzie mógł być podawany dzieciom od 5. do 11. roku życia w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni. Dawki dla tej grupy wiekowej będą jednak trzykrotnie mniejsze niż dawki dla osób powyżej 12. roku życia. Według koncernu, skuteczność preparatu w tej grupie wiekowej wynosi 90 proc.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. To m.in. zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze - informuje agencja.

Od maja szczepionka Comirnaty jest dostępna w krajach Unii Europejskiej dla dzieci powyżej 12. roku życia. Comirnaty jest też jednym z czterech preparatów, którym w Polsce mogą szczepić się dorośli. 

Ostateczną decyzję o tym, czy szczepionka zostanie dopuszczona w krajach Unii Europejskiej podejmie Komisja Europejska. 

Kiedy szczepienia w Polsce?

Szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat ruszą w Polsce w grudniu - przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Mamy zakontraktowane już na grudzień 1,1 mln dawek. Liczymy, że najpóźniej do połowy grudnia dotrą i będziemy mogli rozpocząć szczepienie. Prowadzimy jednak rozmowy, by stało się to szybciej - poinformował rzecznik MZ.