​Kolejne dostawy szczepionek firm AstraZeneca i Pfizer dotarły do Polski. Do Warszawy dotarły transporty. W tym tygodniu mają do nas trafić także kolejne dostawy preparatów od Moderny.

Rano do Warszawy dotarł zapowiadany transport preparatu firmy AstraZeneca. Chodzi o 340 tysięcy dawek szczepionki, czyli mniej od zapowiadanych 360 tys. dawek. Dostawy preparatu są utrudnione i opóźniają się - w czwartek miało do nas trafić 62 tys. dawek, ale dostawa została odwołana.

Jednocześnie do Warszawy przyleciał samolot z kolejną partią szczepionki Pfizera. To 387 tys. dawek, czyli nieco więcej od zapowiadanych 380 tys.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski w rozmowie z PAP powiedział, że dostawy te mają być dystrybuowane do punktów szczepień we wtorek oraz środę. Dawki od Pfizera będą wykorzystywane do szczepienia seniorów w punktach populacyjnych, natomiast szczepionki od AstryZeneki będą przeznaczone na szczepienia grupy zero - wskazał.

Prezes Agencji poinformował, że w tym tygodniu spodziewana jest też dostawa szczepionek od Moderny. Jak mówił będzie to ok. 200 tys. dawek.

W dalszym ciągu największym problemem są dla nas mniejsze niż zakładaliśmy dostawy szczepionek. Moglibyśmy szczepić tygodniowo o wiele więcej osób. Dodatkowo komplikuje nam działania nieterminowość dostaw i różnice względem harmonogramów - przyznał.

Mamy nadzieję, że w drugim kwartale sytuacja się zdecydowanie zmieni. Jednocześnie duże nadzieje wiążemy, m.in. ze szczepionką Johnson&Johnson, która powinna wkrótce zostać przyjęta przez EMA - dodał Kuczmierowski.

Trzy szczepionki

Na rynku unijnym dopuszczone są obecnie trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.