"Jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie" - tak do pożaru paryskiej Notre Dame odniósł się w nocnym wpisie na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

W pierwszym z twitterowych wpisów polski prezydent nazwał pożar katedry Notre Dame "tragedią dla ludzi wierzących, katastrofą dla światowej kultury i sztuki".

Przejmujące chyba dla wszystkich... - pisał.

W kolejnym, opublikowanym już po północy tweecie, Andrzej Duda zaznaczył, że "u nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame".

Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie - podkreślił prezydent.

Odbudowę Notre Dame po pożarze już wcześniej zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Udało się uniknąć najgorszego, ale batalia o uratowanie katedry nie jest jeszcze zakończona - zaznaczył.

Ogień pojawił się w paryskiej katedrze w poniedziałek tuż przed godziną 19:00. Według straży pożarnej, wybuch pożaru mógł mieć związek z pracami renowacyjnymi: w katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną.

Wieczorem szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet poinformował, że "można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana". Jak dodał, wiele wskazuje na to, że uratowano obie potężne wieże katedry.