Na Podkarpaciu stabilizuje się sytuacja na głównych rzekach w regionie. Najtrudniej wciąż jest w Tarnobrzegu i gminie Gorzyce; natomiast w Jaśle rozpoczęto już sprzątanie.

W sobotę woda przerwała wał w Koćmierzowie i wdarła się do Tarnobrzegu - zalała osiedle Wielowieś i dotarła do dzielnicy Sielec. Władze miasta ogłosiły ewakuację czterech osiedli: Wielowsi, Solca, Sobowa i Zakrzowa, gdzie mieszka ok. 4 tys. osób. Jednak na ewakuację zdecydowało się niewielu mieszkańców.

W tej chwili po osiedlu Wielowieś pływa osiem łodzi strażackich dodatkowo wspomaganych przez wojskową amfibię. Podobnie sytuacja wygląda na terenie osiedla Sobów, gdzie oprócz sprzętu wojskowego pływają cztery łodzie strażackie. Do akcji gotowy jest także WOPR i straż rybacka. Służby ratownicze apelują, aby mieszkańcy zalanych terenów nie zwlekali, tylko ewakuowali się ze swoich domów. Do tych, którzy jednak postanowili zostać, strażacy dowożą wodę i żywność - stwierdził Paweł Antończyk z Miejskiego Sztabu Kryzysowego w Tarnobrzegu. Zaznaczył, że są to te same tereny, które zostały zalane trzy tygodnie temu.

W pobliskiej gminie Gorzyce zalanych zostało kilka miejscowości m.in. Furmany, Trześń, Zalesie Gorzyckie, Sokolniki, Orliska. W tym przypadku też są to tereny, które ucierpiały podczas pierwszej fali powodziowej.

Jak powiedział zastępca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Jarosław Reczek, nadal trwa obrona wału na rzece Breń, która zagraża bezpośrednio Gorzycom. Umacniamy też wały w miejscowości Wrzawy przy ujściu Sanu do Wisły, mamy nadzieję, że uda nam się obronić ten wał - dodał Reczek.

W Jaśle woda już opadła, trwa porządkowanie oraz liczenie strat. Zdaniem burmistrz Jasła Marii Kurowskiej, łączne straty powodziowe mogą wynieść od 400 do 500 mln zł.

Aktualnie na terenie województwa podkarpackiego alarm powodziowy obowiązuje na terenie powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego, dębickiego, jarosławskiego, leżajskiego, łańcuckiego dla gmin: Białobrzegi, Czarna i Żołynia, przeworskiego dla gmin: Tryńcza i Przeworsk oraz miasta Tarnobrzeg.

Jak wygląda Twoja miejscowość po przejściu wielkiej wody? Wyślij film lub zdjęcia na Gorącą Linię RMF FM.