Po raz pierwszy można odliczyć kwoty wpłacone na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). To nowa oferta na rynku, nieco inna niż IKE. Różnica polega głównie na tym, że w przypadku IKZE można odliczyć od podatku wpłaty na swoje konto IKZE. W PIT należy znaleźć pozycję przychód i odliczyć łączne składki. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku małżeństwa chodzi o przychód indywidualny, a nie uzyskany po podzieleniu przychodów.

Odliczyć można całą wpłatę do IKZE, czyli cztery procent rocznego wynagrodzenia, ale jest ograniczenie dla zarabiających najwięcej. Co roku ta górna, graniczna wartość przychodów brutto będzie się zmieniać, w PIT za 2012 wynosi nieco ponad 105 tysięcy złotych. Jeśli ktoś zarobił więcej niż wynosi ta granica, i tak nie może odliczyć więcej niż 4.231 złotych i 20 groszy.

W reklamach IKZE podkreśla się, że można odliczać wpłaty od podatku. Warto zdawać sobie sprawę, że podatek i tak trzeba będzie zapłacić po osiągnięciu wymaganego wieku 65 lat, czyli przy wypłacie pieniędzy zgromadzonych na emerytalnym koncie.

Ulgi prorodzinne

Ulgi prorodzinne w tym roku bez zmian.  Mimo inflacji nie zmienia się kwota, którą można odpisać. Rodzice albo opiekunowie prawni odliczają 1112  złotych i 4 grosze za każde dziecko rocznie. Ulga dzieli się na miesiące i dni. Dziecko urodzone dzień przed sylwestrem uprawnia zatem już do jednodniowej ulgi w wysokości trzech złotych i groszy dziewięciu.

Dziecko to w myśl przepisów ktoś kto nie skończył osiemnastu lat, chyba że wcześniej zawiera związek małżeński albo później kontynuuje naukę, aż do 25 roku życia. Co ważne, że tę kwotę odlicza się nie od przychodu, ale wyliczonego już podatku. 

Rozliczenie z dzieckiem dla samotnie wychowujących

Skorzystanie z przywileju wspólnego z dzieckiem rozliczenia podatkowego jest możliwe, pod warunkiem że podatnik potrafi udowodnić, że faktycznie wychowuje samotnie. Od tego roku w prawie podatkowym sprecyzowano, że jeśli samotny rodzic mieszka z nowym partnerem, to faktycznie nie jest już samotny i rozliczenie z dzieckiem mu nie przysługuje. Jednocześnie jednak, zamieszkanie z dziadkami dziecka lub parterem/partnerką nie będącą rodzicem dziecka nie wyklucza wcale automatycznie przywileju, o ile podatnik udowodni urzędnikom, że wspomniane osoby - nie łożą na dziecko i nie ingerują w jego wychowanie.

Wspólne rozliczenie z niezarabiającym dzieckiem działa na zasadzie: podwójny podatek - od połowy dochodu. Pozwala zatem dwa razy uwzględnić kwotę wolną od podatku. Poza tym przynosi oszczędności wyłącznie najlepiej zarabiającym podatnikom! Dzięki podzieleniu dochodu na dwa pomaga bowiem uniknąć opodatkowania stawką 32% tym samotnym rodziciom, którzy w zeszłym roku przekroczyli drugi próg, zarabiając po odliczeniu kosztów powyżej 85.528 złotych.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem jest niezależne od ulgi prorodzinnej.