Aby oddać mniej fiskusowi, wystarczy zastosować ulgi. Nasz podatek możemy zmniejszyć dzięki ulgom: prorodzinnej i na zakup internetu.

Sprawdź specjalny raport "Jak rozliczyć się z fiskusem"

Największe odliczenie da nam ulga prorodzinna. Możemy zmniejszyć podatek o 1112 złotych i 4 grosze na każde dziecko. Ale jeśli dziecko urodziło się w ciągu ubiegłego roku, nie możemy wykorzystać jej w całości. Możemy sobie odliczyć ulgę, zaczynając od miesiąca, w którym dziecko przyszło na świat - tłumaczy Edyta Ziomek z Urzędu Skarbowego w Olsztynie. Jeśli dziecko jest pełnoletnie, też możemy skorzystać z ulgi, ale pod warunkiem, że nie ma więcej niż 25 lat i że wciąż się uczy.

Ulga na internet da nam mniej - możemy odliczyć maksymalnie 760 złotych, i to nie od podatku, a od naszego dochodu. W efekcie sam podatek zmniejszy się tu maksymalnie o około 140 złotych. Pamiętajmy, że przez 5 lat Urząd Skarbowy może nas sprawdzić, więc nie wyrzucajmy faktur otrzymanych od dostawcy internetu. Nowością w tym roku jest fakt, że fiskus dopuszcza już nie tylko faktury papierowe - dowodem poniesienia wydatku na internet może być też przysłana e-mailem e-faktura.