Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z opodatkowaniem osiągniętych z tego tytułu dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kiedy zdecydujesz się na prowadzenie określonej działalności gospodarczej, musisz dokonać wyboru formy opodatkowania podatkiem PIT.

Wybór ten jest bardzo ważny, gdyż wpływa nie tylko na wysokość przyszłego podatku, ale też na rodzaj i zakres prowadzonych ewidencji księgowych. Podstawową formą opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej jest opodatkowanie na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Możesz też wybrać opodatkowanie według jednolitej 19% stawki podatku bądź jedną ze zryczałtowanych form opodatkowania:

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

- kartę podatkową

Podatek PIT zapłacisz od faktycznie uzyskanego dochodu

Aby ustalić dochód, musisz od przychodu z działalności gospodarczej odjąć koszty jego uzyskania. Przychody i koszty musisz wykazywać w ewidencji, zwanej podatkową księgą przychodów i rozchodów lub w księgach rachunkowych, prowadzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Jeżeli będziesz kontynuował swoją działalność w następnym roku i w bieżącym roku twoje przychody wyniosą co najmniej równowartość 1 200 000 euro - będziesz obowiązany w następnym roku prowadzić księgi rachunkowe i na ich podstawie ustalać dochód do opodatkowania podatkiem PIT. W 2011 r. jest to obowiązkowe wówczas, gdy przychody w 2010 r. wyniosły co najmniej 4 784 400 zł. Od tak ustalonego dochodu obliczasz podatek według skali podatkowej.

Jeśli będziesz płacić podatek PIT według skali podatkowej, nie musisz zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli jednak kontynuujesz swoją działalność, w poprzednim roku podatkowym byłeś opodatkowany w innej formie a chcesz od nowego roku być opodatkowany na ogólnych zasadach i opłacać podatek PIT według skali podatkowej, to musisz o tym poinformować właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Rozliczając się na zasadach ogólnych musisz samodzielnie obliczać miesięczną lub kwartalną zaliczkę na podatek i wpłacać ją do urzędu skarbowego, bez obowiązku składania deklaracji.