15 jednostek straży pożarnej ewakuuje pasażerów z dworców Centralnego i Śródmieście w Warszawie, gdzie doszło do awarii zasilania. Po godz. 10 przestał tam działać system sterowania ruchem; pociągi nie mogą ani wjechać, ani wyjechać z peronów. Informację o awarii otrzymaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. Zobacz zdjęcia i film naszego reportera Pawła Świądra.

Strażacy oświetlają drogi do wyjścia i pomagają ludziom wydostać się na zewnątrz. Według rzecznika Państwowej Straży Pożarnej Pawła Frątczaka, ewakuowani są także pasażerowie dwóch pociągów - jeden zatrzymał się przy peronie jednego z dworców, a drugi czeka na przetoczenie na peron w tunelu. Jak powiedział rzecznik, działa trakcja zasilająca ruch kolejowy, w pociągach jest więc światło.

W podziemiach dworca - jak informuje reporter RMF FM Krzysztof Zasada - przez dłuższy czas nie było światła, panowały zupełne ciemności. Pomału w niektórych miejscach uruchamiane jest oświetlenie awaryjne. Pasażerowie błądzili po przejściach podziemnych, oświetlając sobie drogę telefonami komórkowymi, nie działają też ruchome schody.

Brak prądu unieruchomił systemy sprzedaży; nie pracują kasy biletowe.

Dopiero przed 11 przywrócono komunikaty przez megafony.

Na razie nie wiadomo, kiedy awaria zostanie usunięta. Wciąż nieznana jest także jej przyczyna. Ale jak poinformował rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski, prawdopodobnie wysiadło zasilanie zewnętrzne. W przejściach pod dworcem strażacy i robotnicy szukają źródła awarii.