Gwiazdor serialu "Sherlock" Benedict Cumberbatch spotkał się z widzami na festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. Jak powiedział, zajmująca się produkcją filmową firma, której jest współwłaścicielem, rozważa kręcenie w przyszłości filmu w Polsce.

37-letni brytyjski aktor gości w Krakowie od czwartku. Jego niespełna godzinne spotkanie z publicznością odbyło się po zorganizowanej w kinie Kijów. Centrum projekcji filmu "Little Favour" (reż. Patrick Viktor Monroe), w którym Cumberbatch zagrał główną rolę.

Przed kinem już od godziny 6 rano zbierały się grupy fanów serialowego Sherlocka Holmesa. Aktor pojawił się tuż po godz. 11, gdy rozpoczynał się pokaz "Little Favour". Został przywitany oklaskami i okrzykami. Wielbicielki aktora głośno piszczały. Wiele z nich fotografowało gwiazdora. W kinowej sali na Cumberbatcha czekało ok. 800 osób. Aktor zasiadł na widowni, by obejrzeć film razem z festiwalową publicznością.

"Little Favour" to krótkometrażowa (film, produkcji brytyjskiej, z 2013 roku, trwa 22 minuty) mroczna historia, utrzymana w konwencji thrillera. Bohaterem jest Wallace (Cumberbatch), który nie może uwolnić się od wojennej traumy. Mężczyźnie nie jest dane rozpoczęcie nowego życia, z dala od bolesnych wspomnień. Zwłaszcza, gdy te same pukają do jego drzwi.

​Benedict Cumberbatch zdobył nagrodę "Pod Prąd" w trakcie trwającego festiwalu Off Plus Camera. Aktor znany z roli w serialu "Sherlock" spotkał się z fanami w krakowskim kinie Kijów.Centrum. czytaj więcej

Dawny kompan Wallace'a z frontu, prowadzący obecnie ciemne interesy, potrzebuje bowiem przysługi. A że nie sposób odmówić komuś, kto uratował nam kiedyś życie, Wallace przystaje na propozycję. Szybko okazuje się, że może chodzić o coś więcej, niż o koleżeńską przysługę.

Ta zamknięta w klaustrofobicznych wnętrzach, brutalna opowiastka to pierwszy film zrealizowany przez SunnyMarch, firmę produkcyjną, której współwłaścicielem jest Cumberbatch
- wyjaśniają organizatorzy Off Plus Camery.

Oprócz Cumberbatcha, w obsadzie "Little Favour" jest m.in. Nick Moran, który przyleciał do Krakowa razem z gwiazdorem serialu "Sherlock".

Zaprzyjaźniony z Benedictem Cumberbatchem Moran (ur. 1969 w Londynie), aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, gości na Off Plus Camerze po raz drugi. W ubiegłym roku prezentował na festiwalu film "Telestar: The Joe Meek Story" we własnej reżyserii. W programie tegorocznej edycji znalazł się inny film zrealizowany przez Morana, "The Kid" z Rupertem Friendem i Nataschą McElhone w obsadzie.

Na sobotnim spotkaniu Nick Moran wspominał ubiegłoroczną wizytę w Krakowie, podkreślając, że urzekła go wtedy uroda miasta. To miasto jest wspaniałe i powinno być filmowane. Reszta świata powinna dowiedzieć się, jak piękny jest Kraków - powiedział. Moran chwalił też zajmujące się m.in. produkcją filmową podkrakowskie studio Alvernia.

Benedict Cumberbatch zgodził się z opinią kolegi. Kraków jest wspaniały - zachwalał. Wypowiadając się jako przedstawiciel firmy SunnyMarch, Cumberbatch dodał: Nie wykluczamy, że kiedyś będziemy kręcić zdjęcia do filmu w Polsce.

Jedno z kierowanych do gwiazdora pytań od widzów dotyczyło tego, z czym kojarzy mu się aktorstwo. Wcześniej, także goszcząca na tegorocznej Off Plus Camerze, Brytyjka Kim Cattrall - serialowa Samantha z "Seksu w wielkim mieście" - porównała aktorstwo do latania - przypomniano.

Cumberbatch, który przy okazji określił się jako miłośnik filozofii zen, odparł, że dla niego aktorstwo wiąże się m.in. z tym, by "grając daną postać, zapomnieć o tym, co było wcześniej" i skoncentrować się na "byciu tu i teraz", na jednym konkretnym momencie, miejscu, sytuacji.

Za "przyczynianie się w szczególny sposób do wspierania kina i kultury niezależnej" Cumberbatch został w sobotę uhonorowany nagrodą "Pod Prąd". Statuetkę wręczyła mu dyrektorka artystyczna festiwalu Off Plus Camera Anna Trzebiatowska. Ponadto gwiazdor odcisnął swoje dłonie na płycie, która zostanie umieszczona w Krakowskiej Alei Filmowej.

Rozmowa z widzami zakończyła się gromką owacją. Tuż po spotkaniu jedna z fanek podeszła do stolika na scenie w kinowej sali, przy którym chwilę wcześniej siedział Cumberbatch, żeby zdobyć szklankę, z której sławny aktor pił wodę.

Benedict Cumberbatch (ur. 19 lipca 1976 r. w Londynie) swoją wciąż rosnącą popularność, oprócz roli Sherlocka Holmesa w serialu produkowanym przez BBC, zawdzięcza filmom: "Piąta władza" (gdzie zagrał założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a), "Zniewolony: 12 Years a Slave" (Ford, właściciel plantacji), "Sierpień w hrabstwie Osage" (Mały Charles Aiken). Wizyta Cumberbatcha w Krakowie, zgodnie z planami, potrwać ma do niedzieli.

Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera rozpoczęła się 2 maja, a zakończy się w niedzielę. Seanse odbywają się m.in. w kinach Pod Baranami i Kijów.Centrum. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie festiwalu.