Wieczorem w krakowskim kinie Kijów odbędzie się uroczysta premiera filmu "Gdy budzą się demony" (There be dragons) w reżyserii Rolanda Joffé, twórcy takich obrazów jak "Misja", "Pola śmierci" czy "Szkarłatna litera". To prawdziwa historia narodzin Opus Dei, jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych organizacji Kościoła katolickiego. W polskich kinach film zadebiutuje 18 maja.

Film "Gdy budzą się demony" opowiada historię brytyjskiego dziennikarza Roberta Torresa, który wyrusza do Hiszpanii, aby napisać książkę o założycielu Opus Dei Josemaría Escrivá. Na miejscu ma się spotkać ze swoim ojcem, Manolo Torresem. Nie wszystko układa się jednak po jego myśli, a cała historia owiana jest tajemnicą. Okazuje się, że ojciec Roberta nie tylko wychowywał się w tym samym mieście co Josemaría, ale w dzieciństwie był także jego najlepszym przyjacielem. Kiedy chłopcy dorośli, każdy z nich ruszył w swoją stronę. Josemaría wybrał drogę wiary i został księdzem, a Manolo zdecydował się bronić wolności i zaangażował się w brutalną wojnę domową w Hiszpanii. Po latach drogi zbuntowanego Manolo i pełnego sekretów Josemarii znowu zaczynają się przecinać. Robert z każdą chwilą bliższy jest odkrycia prawdy. Okazuje się, że nawet święci mają przeszłość.

Roland Joffé nie tylko wyreżyserował film, napisał do niego również scenariusz. Główne role zagrali u niego Charlie Cox, Wes Bentley i Dougray Scott.

Wieczornej premierze w krakowskim kinie Kijów.Centrum towarzyszyć będzie uroczysta gala wręczenia nagród SCRIPT PRO. Ten konkurs organizowany jest przez Szkołę Wajdy oraz festiwal Off Plus Camera, a jego głównym zadaniem jest wspieranie debiutujących scenarzystów. Festiwal Filmowy Off Plus Camera potrwa do 22 kwietnia, rozdanie nagród, m.in w Konkursie Głównym "Wytyczanie drogi" oraz w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się dzień wcześniej, w sobotę 21 kwietnia.