Off Plus Camera ma w swoim programie spotkania nie tylko z gwiazdami kina. Na festiwalu pojawiają się również naukowcy, tacy jak np. J.J. Halberstam. Wykładowca z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wygłosił w Pałacu Pod Baranami wykład o głupocie, kobietach i George'u Bushu.

Halberstam to profesor języka angielskiego oraz dyrektor The Center for Feminist Research. W ramach festiwalu wygłosił specjalny wykład "Głupota, porażka i geek masculinities" podczas którego analizował różnorodne znaczenia i ujęcia głupoty.

Halberstam wyjaśniał, że niewiedza w męskim wydaniu bardzo często ukazywana jest jako urokliwa cząstka wyobrażenia o samcu. Za przykład podał kampanię wyborczą Georga Busha, w której to były prezydent został przedstawiony, jako zwyczajny człowiek, a nie "wykształciuch". Całość swoich wniosków uzupełnił prezentacją oraz fragmentami filmów takich jak "Głupi i głupszy" czy "Stary, gdzie moja bryka. Profesor Halberstam zauważył, że dla niejednego aktora, wcielenie się w postać o miernym poziomie inteligencji było doskonałym rozpoczęciem kariery, a najlepszym tego przykładem jest znany komik Jim Carrey.

Najlepszym podsumowaniem wykładu jest cytat użyty przez Halberstama zaraz na początku spotkania - "Women are crazy, men are stupid", który wywołał uśmiech na twarzach publiczności.

offpluscamera.com