Nowy Komitet Noblowski, składający się z pięciu członków Akademii Szwedzkiej oraz pięciu ekspertów zewnętrznych, wybierze laureatów literackiego Nobla w latach 2019-2020 - powiedział sekretarz Akademii Anders Olsson. W nowo powstałym komitecie z ramienia do tej pory przyznającej Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej zasiądą: Per Waestberg (przewodniczący), Horace Engdahl, Kristina Lugn, Anders Olsson i Jesper Svenbro. Powołani eksperci zewnętrzni to Mikaela Blomqvist, Rebecka Kaerde, Kristoffer Leandoer, Henrik Petersen oraz Gun-Britt Sundstroem.

Jak podkreślił w komunikacie prasowym sekretarz Akademii Szwedzkiej Anders Olsson, nowy Komitet Noblowski został powołany w porozumieniu z Fundacją Noblowską.

Już wcześniej naciskała ona na Akademię Szwedzką, aby uporządkowała swój sposób funkcjonowania. W przeciwnym razie groziło to paraliżem na kolejne lata.

Rok bez literackiego Nobla

W tym roku Akademia Szwedzka wyjątkowo nie przyznała literackiej Nagrody Nobla.

Według wcześniejszych zapowiedzi w 2019 roku poznamy dwóch laureatów, w tym jednego "zaległego" za 2018 rok.

Akademia Szwedzka pogrążona jest w kryzysie od jesieni 2017 roku, gdy francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla.

Osiemnaście kobiet oskarżyło go o wykorzystywanie seksualne. Pięć z nich zdecydowało się złożyć doniesienie na policję z oskarżeniem o gwałt. Na początku października tego roku Arnault został skazany przez sąd w Sztokholmie na dwa lata więzienia za zgwałcenie jednej z kobiet.

Do skład nowego komitetu noblowskiego nie powołano Katariny Frostenson, oskarżanej o ułatwianie swojemu mężowi kontaktów w Akademii. Złożyła ona rezygnację z pracy w Akademii, ale formalnie jest jej przedstawicielką.

(ug)