Najbogatszy Rosjanin Aliszer Usmanow ujawnił, że kupił na licytacji medal, który w roku 1962 przyznano wraz z Nagrodą Nobla amerykańskiemu naukowcowi Jamesowi Watsonowi za odkrycie struktury DNA. Sprzedany na aukcji medal ma wrócić do genetyka.

Usmanow podkreślił, że Watson zasługuje na ten medal. Twierdzi, że był poruszony, kiedy dowiedział się, iż naukowiec pragnie sprzedać odznaczenie na cele dobroczynne. W oświadczeniu miliarder poinformował, że medal wylicytował anonimowo na zeszłotygodniowej aukcji w Christie's w Nowym Jorku.

Według mojej opinii sytuacja, w której wyjątkowy naukowiec musi sprzedać medal podsumowujący jego osiągnięcia, jest nie do przyjęcia. (...) James Watson jest jednym z najwybitniejszych biologów w historii ludzkości i nagroda za odkrycie struktury DNA musi należeć do niego - ocenił Usmanow.

Medal przyznany wraz z Nagrodą Nobla w 1962 roku został sprzedany za 4,7 mln dolarów. Przedstawiciele domu aukcyjnego podali, że suma ta jest najwyższą w historii aukcji noblowskich. Podkreślili także, że był to pierwszy medal noblowski wystawiony na licytację przez żyjącego laureata.

Według magazynu "Forbes" majątek Usmanowa wynosi ok. 15,8 mld dolarów. Uznano, że jest potentatem na rynku metalurgii i telekomunikacji.

(mpw)