"Niemcy są dobrze przygotowani, aby zastąpić Hiszpanów na długie lata na mistrzowskim tronie światowego futbolu" - ocenia brytyjski "The Times" po wygraniu przez podopiecznych Joachima Loewa finałowego meczu piłkarskiego mundialu w Brazylii z Argentyną 1:0.

"Niemcy! Złoci chłopcy na mecie marzeń! Jedna z najpiękniejszych bramek mundialowych wszech czasów - donosi "Kronen Zeitung". "Loew zrealizował plan, Niemcy mistrzami świata" - podkreśla "Der Standard". "Popisowy wyczyn Goetze na Maracanie" - dodaje "Die Presse".

"Niemcy rządzą ponownie w światowym futbolu" - to już tytuł z BBC. "Daily Telegraph" dodaje "Puchar Świata dla Niemiec dzięki świetnemu momentowi Mario Goetze - MaRio de Janeiro. Schweinsteiger był najlepszym zawodnikiem na boisku, przelał krew i pot, aby osiągnąć cel". "Super-Mario zniszczył sen Messiego" - tak niemiecko-argentyński finał podsumowuje "Independent".

"Super-rezerwowy Mario Goetze strzelił bramkę po dramatycznym meczu zapewniając Niemcom po raz czwarty Puchar Świata" - to już poniedziałkowy tytuł "Daily Mirror". 

Rosyjski "Sport-Express" zauważa: "Futbol żyje. Niemcy zasłużyli na sukces, bowiem byli lepsi od rywali w każdym elemencie gry. Zdobywając czwarty tytuł ustanowili inny rekord - po raz trzeci z rzędu mistrzostwo zostało w Europie. Do zobaczenia w Rosji".

Węgierski "Nemzeti Sport" zauważa, że przy okazji sukcesu Niemców warto zastanowić się nad przyszłością węgierskiego futbolu. Ich sukces jest konsekwencją zmian w szkoleniu dokonanych w 2000 roku.

Rumuński "Prosport" dużo miejsca poświęca Messiemu. "Był cieniem zawodnika, który miał odmienić losy meczu. Niemcy zasłużyli na sukces" - czytamy. 

Gigantyczna premia dla Niemców

Po 300 tys. euro premii dostanie każdy piłkarz reprezentacji Niemiec po wygranym finale. To rekordowa suma. Z kolei sam związek otrzyma od FIFA - 25,6 mln euro. Z przyjemnością wypłacę każdemu z zawodników tę kwotę - powiedział prezes niemieckiego związku Wolfgang Niersbach.

Po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z przygotowaniami, premiami dla piłkarzy, pobytem w Brazylii, niemiecka federacja powinna zarobić ok. 3 mln euro - obliczyły media. W sumie na nagrody dla zawodników zostanie wydane 6,9 mln euro. Nie wliczono do tego premii dla sztabu szkoleniowego. Zgodnie z tradycją te informacje pozostają tajne.

Niemałe pieniądze od FIFA otrzyma także przegrany niedzielnego finału Argentyna - 18,30 mln euro.