FC Barcelona rozbiła Szachtar Donieck 5:1 (2:0) i jest o krok od awansu do półfinału Ligi Mistrzów. Gdyby jednak piłkarze z Ukrainy wykorzystali stworzone przez siebie sytuacje, wynik mógłby być bardziej wyrównany.

Pep Guardiola ostrzegał przed meczem, że Szachtar nie będzie łatwym przeciwnikiem. Choć piłkarze "Dumy Katalonii" objęli prowadzenie tuż na samym początku meczu, Ukraińcy zaciekle atakowali. Świetnie w sytuacjach sam na sam spisał się Victor Valdes. Najlepszą okazję miał w 15. minucie Brazylijczyk Willian, ale nie wcelował z dystansu do pustej bramki po interwencji Valdesa. Katalończycy byli jednak zdecydowanie lepszym zespołem i celnie punktowali mistrzów Ukrainy.

Dużo siły kosztowało piłkarzy z Doniecka krycie Argentyńczyka Leo Messiego. To głównie dzięki temu, że ściągał na siebie uwagę wielu graczy z Ukrainy, większą swobodę mieli pozostali zawodnicy Barcelony. Wykorzystał to po raz kolejny Iniesta, który z łatwością przerzucił piłkę nad obroną rywali do Daniela Alvesa, a bramkarz Andriej Piatow w 34. minucie po raz drugi wyciągał ją z siatki.

Druga połowa przebiegała już wyraźnie pod dyktando zespołu Josepa Guardioli. Kibice mecz mogli oglądać ze spokojem i co raz to cieszyli się kolejnymi golami swoich idoli. Na początku piłkarze Szachtara próbowali jeszcze nawiązać walkę, ale z każdą minutą było im coraz trudniej. Tym bardziej, że Katalończycy się nie mylili i wykorzystywali praktycznie wszystkie okazje. Bramkową przewagę powiększył jeszcze Hiszpan Gerard Pique w 53. minucie.

Z równowagi wyprowadził ich trochę kontaktowy gol Jarosława Rakickiego sześć minut później. Po rzucie wolnym Ukrainiec lekko dotknął piłkę, która minęła Valdesa i wpadła do bramki.

Barcelona stratę odbiła sobie podwójnie. Zaledwie 60 sekund później trafił Seydou Keita. Chwilę potem gospodarzy od utraty bramki uratował słupek. Na cztery minuty przed końcowym gwizdkiem skutecznie strzelił Xavi. Dzięki zwycięstwu 5:1 Barcelona znacznie przybliżyła się do półfinału, w którym prawdopodobnie przyjdzie jej się zmierzyć z Realem Madryt. Królewscy we wtorek pokonali Tottenham Hotspur 4:0.

FC Barcelona - Szachtar Donieck 5:1 (2:0)

Bramki: dla Barcelony - Andres Iniesta (2), Daniel Alves (34), Gerard Pique (53), Seydou Keita (60), Xavi (86); dla Szachtara - Jarosław Rakicki (59)

FC Barcelona: Victor Valdes - Daniel Alves, Gerard Pique, Sergio Busquets, Adriano Correia (77-Maxwell) - Javier Mascherano, Xavi, Seydou Keita - Andres Iniesta (90+1-Ibrahim Afellay), Lionel Messi, David Villa (70-Pedro).

Szachtar Donieck: Andrij Piatow - Darijo Srna, Mykola Iszczenko, Jarosław Rakicki, Rawzan Rat - Tomas Hubschman (82-Eduardo) - Douglas Costa, Jadson (70-Fernandinho), Willian (75-Alex Teixeira) - Henrik Mchitarian, Luiz Adriano.

Sędziował: Craig Thomson (Szkocja).

Widzów: 86 518.