Z całego świata do Polski napływają kondolencje. Swój żal po śmierci polskiego prezydenta wyrazili m.in. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Włoch Silvio Berlusconi. Głęboki ból wyraził także papież Benedykt XVI. Wszyscy są zgodni - takiej tragedii w historii nowożytnej Europy nie było.

Jerzy Buzek: Zginął prezydent RP, mój przyjaciel

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wstrząsającą informację o katastrofie samolotu, na którego pokładzie był mój przyjaciel i wielki polski polityk, prezydent Polski, Lech Kaczyński - oświadczył przewodniczącego PE po otrzymaniu informacji o tragicznym wypadku.

Z ciężkim sercem myślę o wszystkich osobach, które wraz z nim były na pokładzie samolotu. Zginęli w służbie Ojczyźnie, w drodze do Katynia, gdzie mieli oddać hołd pomordowanym polskim oficerom - dodał.

Zapewnił, że jako Polak jest wstrząśnięty i razem z rodakami przeżywa tę wielką tragedię.

To niewyobrażalna katastrofa w skali Europy. Nigdy jeszcze nie zginęło tak wiele osób pełniących najwyższe funkcje w Polsce, wybranych przez obywateli jednego z państw Europy, według reguł demokracji. Pełnili służbę w imieniu obywateli. Jako przewodniczący PE składam w imieniu wszystkich eurodeputowanych kondolencje dla rodzin i najbliższych tych, którzy zginęli. Przekazuję także wyrazy wsparcia dla wszystkich Polaków i polskich władz - podkreślił.

Jerzy Buzek znał prezydenta Kaczyńskiego od 30 lat, poznał go w czasach Solidarności i - jak zawsze zapewnił - miał dla niego wiele szacunku i przyjaźni.

Niemcy wstrząśnięci katastrofą

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi kondolencje w związku z katastrofą polskiego samolotu pod Smoleńskiem. W opublikowanym przez biuro informacyjne rządu piśmie kondolencyjnym kanclerz napisała, że wiadomość o tej strasznej katastrofie przyjęła z z wielkim przerażeniem i smutkiem. Życzę Panu, wszystkim krewnym ofiar oraz wszystkim Polakom otuchy i siły - dodała Merkel. Całe Niemcy ze współczuciem i solidarnie stoją w tej trudnej godzinie po stronie Pana i Polski - napisała.

Wcześniej na marginesie wizyty w dowództwie operacyjnym Bundeswehry w Poczdamie Merkel powiedziała dziennikarzom, że jest do głębi wstrząśnięta.

Zszokowani są także inni niemieccy politycy. Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle jest głęboko zszokowany. To tragiczne godziny dla sąsiedniego narodu - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji przebywający z wizytą w RPA.

Niemcy głęboko łączą się w tej godzinie z Polakami - oświadczył Westerwelle i zaznaczył, że poznał prezydenta Kaczyńskiego jako mądrego i energicznego partnera do rozmów i również osobiście mocno odczuwa jego śmierć.

Wraz z Kaczyńskim i innymi ofiarami tej tragicznej katastrofy także cała Europa straciła osobowości, na których można było budować kiedy było trzeba - oświadczy szef niemieckiego MSZ.

Włochy: Łączymy się w bólu

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano wystosował depeszę kondolencyjną do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. W telegramie Napolitano napisał: Z przerażeniem i głębokim bólem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci prezydenta republiki Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii oraz licznych osobistości rządowych i wojskowych jego kraju w wypadku lotniczym w Smoleńsku. W tym tak poważnym momencie Włochy, które łączą z Pańskim krajem tradycyjne więzy autentycznej przyjaźni, są szczególnie bliskie narodowi polskiemu, z którym dzielą ideały europejskie i zaangażowanie na rzecz pokoju w wolności. Pragnę przesłać Panu, w imieniu własnym i całego narodu włoskiego, najszczersze kondolencje - napisał prezydent Włoch. Dodał, że Włosi łączą się w wielkiej żałobie, jaką okrył się naród polski i jego najwyższe instytucje.

Wcześniej premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział, że Polskę ogarnęła wielka żałoba. Szef rządu podczas spotkania z przedsiębiorcami w Parmie na północy kraju oświadczył: Zaprzyjaźniony kraj ogarnęła wielka żałoba, do której przyłączamy się całym sercem. Następnie premier Berlusconi ogłosił na forum przedsiębiorców wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu i śmierci prezydenta Kaczyńskiego. Polska to kraj-przyjaciel - podkreślił włoski premier, cytowany przez Ansę.

Także minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini złożył kondolencje w związku z katastrofą polskiego samolotu prezydenckiego. Mówiąc o głębokim bólu z powodu tragedii szef włoskiej dyplomacji, cytowany przez agencję Ansa podkreślił: Wyrażam szczególną bliskość z najbliższymi prezydenta Kaczyńskiego, instytucjami i narodem polskim, z którym Włochy związane są uczuciami głębokiej przyjaźni. Składam najszczersze i najgłębsze kondolencje - mówił minister Franco Frattini.

Litwa: Składamy najgłębsze kondolencje

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite złożyła najgłębsze kondolencje narodowi polskiemu.

Z kolei były litewski prezydent Valdas Adamkus przypomniał, że Lech Kaczyński był związany z narodem litewskim i opowiadał się za silnym strategicznym partnerstwem polsko-litewskim. Żywił sympatię do Litwinów, i nasze relacje były wspaniałe - powiedział Adamkus. Agencja BNS przypomina, że prezydent Kaczyński w czwartek był z wizytą na Litwie.

Francja jest w szoku

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył, że jest bardzo poruszony śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wyraził głęboki smutek. W tym bolesnym momencie francuski prezydent przekazuje wyrazy współczucia rodzinie prezydenta Kaczyńskiego oraz rodzinom wszystkich ofiar tego wypadku i pragnie wyrazić, w swoim własnym imieniu oraz w imieniu narodu francuskiego, najgłębsze kondolencje - napisano w komunikacie opublikowanym przez Pałac Elizejski. Po tym tragicznym wydarzeniu, które pogrążyło Polskę w żałobie, (Sarkozy) pragnie przypomnieć o wyjątkowej przyjaźni, jaka łączy Francję i Polskę oraz Francuzów i Polaków. Francuski prezydent oddał cześć pamięci Lecha Kaczyńskiego, który kierował się żarliwym patriotyzmem i który poświęcił życie dla swojego kraju. Kaczyński był niestrudzonym obrońcą idei, w które wierzył, zawsze z poświęceniem walczył o wartości, które doprowadziły go do polityki: demokrację, wolność i sprzeciw wobec totalitaryzmu.

W oddzielnym komunikacie również szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner wyraził ogromny smutek z powodu śmierci Lecha Kaczyńskiego. To był mąż stanu (...) o dużych walorach moralnych, który poświęcił swoje zaangażowanie polityczne służbie narodowi polskiemu - oświadczył Kouchner.

Wielka Brytania docenia działalność Kaczyńskiego

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że cały świat jest pogrążony w smutku z powodu śmierci polskiego prezydenta, jego małżonki i wszystkich, którzy im towarzyszyli. BBC podkreśla, że brytyjski premier przerwał kampanię wyborczą, którą prowadzi tego dnia w Szkocji, by złożyć hołd prezydentowi Polski. Przywódca brytyjskich konserwatystów David Cameron mówił o bardzo czarnym dniu dla Polski. Lecha Kaczyńskiego nazwał bardzo odważnym polskim patriotą, podkreślając jego zasługi dla wolności, wierność przekonaniom i wielką wiarę, jaką pokładał w swoim kraju.

W Wielkiej Brytanii informacja o katastrofie jest numerem 1. Telewizja BBC regularnie łączy się ze swoim korespondentem w Moskwie. Najbardziej zszokowani są mieszkający na Wyspach Polacy. W mediach już pojawiają się pierwsze próby podsumowania działalności prezydenta Kaczyńskiego.

Austria łączy się w bólu

Prezydent Austrii Heinz Fischer jest głęboko wstrząśniętyśmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku - informuje w sobotę agencja APA. Fischer złożył wyrazy współczucia rodzinie Kaczyńskich, bliskim ofiar i całemu narodowi polskiemu. W oświadczeniu Fischera przypomniano, że austriacki prezydent wielokrotnie spotykał się z Lechem Kaczyńskim. Do następnego spotkania miało dojść w połowie maja w Warszawie, gdzie mieli zebrać się prezydenci krajów Europy Środkowej.

Amerykańskie media informują o tragedii

Najważniejsze amerykańskie telewizje podały już informacje o katastrofie. Niektóre kanały zamieściły także listę osób, które zginęły w samolocie. Na polonijnych portalach pojawiły się biało-czerwone flagi przewiązane kirem.

Słowacja ogarnięta smutkiem

Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o katastrofie polskiego samolotu rządowego. Jak poinformował rzecznik kancelarii prezydenckiej w Bratysławie, Gaszparovicz uważał Kaczyńskiego za osobistego przyjaciela i przyjaciela Słowacji. W tych chwilach, które wstrząsnęły całym polskim narodem i rodzinami w żałobie, wyrażamy najgłębsze kondolencje pogrążonej w smutku i bratniej Polsce" - brzmiało oświadczenie prezydenta, przesłane marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu Kondolencje na ręce ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego złożył też szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajczak. To ogromna tragedia, która dotknęła nas wszystkich. Zapewniam Pana, że Słowacja, jako sąsiad i dobry przyjaciel, w tych trudnych chwilach stoi przy Polsce i zrobi wszystko, co możliwe, aby złagodzić skutki tego tragicznego wypadku - powiedział Lajczak.

Prezydent Czech o śmierci prezydenta Kaczyńskiego: Straciłem przyjaciela

Katastrofa polskiego samolotu prezydenckiego i śmierć Lecha Kaczyńskiego zszokowała prezydenta Czech Vaclava Klausa. To ogromna tragedia i wielka strata - powiedział Klaus, który Kaczyńskiego uważał za bliskiego przyjaciela. Tragiczna śmierć polskiego prezydenta, jego małżonki i innych osób jest okrutnym wydarzeniem, które mną wstrząsnęło, zszokowało mnie, zasmuciło i dotknęło osobiście - mówił czeski przywódca. Powiedział, że Lech Kaczyński był wielką osobowością, synem polskiego ludu i nieprzeciętnym człowiekiem. Jak podkreślił, Lech Kaczyński wiele zrobił dla stosunków polsko-czeskich i w czasie kadencji prezydenckiej najczęściej odwiedzał Czechy. Straciłem prawdziwego przyjaciela - dodał Klaus.

Szwecja: To wielka katastrofa

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt poinformował, że z przerażeniem przyjął informację o śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i licznej delegacji w katastrofie prezydenckiego samolotu. To wielka katastrofa dla naszego sąsiada - napisał w oświadczeniu. Nasze myśli są teraz z rodziną i przyjaciółmi ofiar oraz z całym polskim narodem - napisał premier Szwecji. Oświadczenie Reinfeldta ukazało się na oficjalnej stronie szwedzkiego rządu.

Łotwa: Chylimy głowy na znak żałoby

Prezydent Łotwy Valdis Zatler, premier Valdis Dombrovskis i szef MSZ Maris Riekstins wysłali do Polski kondolencje. Prezydent Zatlers złożył je na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego dla całego narodu polskiego. Mój polski odpowiednik Lech Kaczyński i jego żona Maria byli prawdziwymi przyjaciółmi Łotwy. W imię tej przyjaźni wszyscy Łotysze pochylili głowy na znak żałoby, gdy Polacy tak nagle i tragicznie stracili swoich najbliższych i najwyższe władze - napisał Zatlers. Premier Dombrovskis i minister Riekstins wysłali listy kondolencyjne z głębokimi wyrazami współczucia do premiera Donalda Tuska i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

Izrael poruszony tragedią

Przedstawiciele izraelskich władz złożyli w sobotę Polakom kondolencje, podkreślając, że Lech Kaczyński był uważany za przyjaciela Izraela. Jesteśmy zszokowani jego tragicznym odejściem. Nasze serca są wraz z Polakami - brzmiało oświadczenie szefa izraelskiej dyplomacji Awigdora Liebermana. Był prawdziwym przyjacielem Izraela i ludu żydowskiego. Dowiódł tego wiele razy, szczególnie nawiązując z nami ważny sojusz strategiczny - podkreślił minister.

Kondolencje przesłano, nie zważając na trwający szabas, co zdarza się wyjątkowo rzadko - podkreśla agencja AFP.

Ukraina: Składamy wyrazy współczucia

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złożył Polakom wyrazy współczucia. Poinformowały o tym służby prasowe kancelarii prezydenckiej w Kijowie. Z wielkim żalem i trudnym do wyrażenia bólem przyjęto na Ukrainie tragiczną wieść o katastrofie samolotu, w którym przebywał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką oraz przedstawicielami politycznego i duchowego kierownictwa państwa - napisano w oświadczeniu. W tym okresie głębokiej żałoby podzielamy ból straty, którą poniósł zaprzyjaźniony naród i smucimy się wraz z rodzinami ofiar - dodała kancelaria. W imieniu narodu Ukrainy i w moim własnym proszę przekazać wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia rodzinom i bliskim tych, którzy zginęli i całemu narodowi polskiemu - podkreślono w oświadczeniu prezydenta Janukowycza.

Kondolencje przekazały także Dania i Szwecja

Kondolencje po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego napływają z krajów skandynawskich. Złożyli je m.in. premier Danii Lars Lokke Rasmussen i Szwecji Fredrik Reinfeldt. Szef duńskiego rządu powiedział, że prezydent Kaczyński będzie zapamiętany jako wyjątkowy i szanowany polityk, który służył polskiemu narodowi podczas walki o wolność przeciwko komunizmowi i jako prezydent.

Z kolei Rasmussen oświadczył w sobotę w Sztokholmie, że wypadek prezydenckiego samolotu to katastrofa dla sąsiadującego z nami kraju. Nasze myśli są teraz z rodziną i przyjaciółmi ofiar oraz z całym polskim narodem - napisał premier Szwecji.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM