Roztrzaskany o ziemię orzeł, w tle biało-czerwona flaga i napis "Orzeł wylądował" - taki rysunek ukazał się w poniedziałkowym wydaniu "Gazet van Antwerpen", na drugiej stronie - taką informację otrzymaliśmy na "Gorącą Linię". "Środowisko polskie w Belgii jest głęboko poruszone tak niesmacznym żartem, który na dodatek wykorzystuje narodowe symbole Rzeczpospolitej" - napisała do nas p. Evelina.

Ambasada RP w Brukseli została poinformowana o tym incydencie. Jak dowiedziała się nasza korespondentka w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, polskie przedstawicielstwo już zaprotestowało przeciwko tej publikacji.

Nie zamierzamy przepraszać - powiedział w rozmowie z dziennikarką RMF FM Pascal Kerkhove, redaktor naczelny "Gazet van Antwerpen". Co do interpretacji należy zgłaszać się do karykaturzysty - dodał i podkreślił, że "rola redakcji ogranicza się do sprawdzenia, czy rysunek nie zawiera treści rasistowskich lub nie narusza dóbr osób prywatnych". Kerkhove powiedział również, że dotychczas w tej sprawie redakcja otrzymała tylko telefon od polskiej ambasady oraz jeden e-mail. Ta sprawa nie budzi protestów - stwierdził.

Zaprotestowali polscy eurodeputowani

Przeciwko niewybrednej publikacji zaprotestowali polscy eurodeputowani - dowiedziała się nasza korespondentka. Wysłali oni list protestacyjny do redakcji "Gazet van Antwerpen". Podpisali się pod nim przewodniczący wszystkich polskich klubów w europarlamencie.

Oto treść listu protestacyjnego:

European Parliament, Brussels

14 April 210

Statement of the Polish Members of the European Parliament

The Polish Members of the European Parliament would like to express their sadness caused by the recent publication of the cartoon portraying a fallen Polish Eagle in the "Gazet van Antwerpen" newspaper.

As a nation we have lost our President, the First Lady and 94 other high state officials and compatriots. As human beings we have lost friends and people we cared for deeply. Poland has declared this week a time for mourning.

People from all over the world have shown us their support and compassion. It makes it even harder for us to understand why anyone in the heart of the European Union would ridicule such a tragedy.

With deep regret,

Ryszard Legutko

Polish Delegation in the ECR Group

Chairman

Bogusław Liberadzki

Polish Delegation in the S-D Group

Chairman

Jacek Saryusz Wolski

Polish Delegation in the EPP Group

Chairman

Ty również złóż protest

Ułatwiamy złożenie protestu do redakcji "Gazet van Antwerpen" - dane kontaktowe znajdują się na internetowej stronie gazety: http://www.gva.be/service/info_contact/