Żałoba narodowa została przedłużona do niedzieli do północy - poinformował rzecznik marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. W sobotę w Warszawie odbędą się uroczystości żałobne po katastrofie prezydenckiego samolotu niedaleko Smoleńska. W niedzielę na Wawelu zaplanowano pogrzeb prezydenckiej pary.

W sobotę, tuż po katastrofie, Komorowski - który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa - ogłosił tygodniową żałobę narodową; miała zakończyć się w najbliższy piątek.

Według ostatnich wiadomości z Moskwy, dotychczas zidentyfikowano ciała 64 z 96 ofiar sobotniej katastrofy.

Zginęli w niej: prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich, zginęli w sobotę w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego.

Ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostało sprowadzone do kraju w niedzielę. We wtorek do Polski sprowadzono trumnę ze zwłokami prezydentowej Kaczyńskiej. Trumny od wtorku wystawione są w Pałacu Prezydenckim, gdzie tysiące osób oddaje hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej.

W środę po południu do kraju sprowadzone mają zostać trumny z ciałami 32 ofiar katastrofy. W czwartek do kraju powróci ciało ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

W sobotę w Warszawie zaplanowane są państwowe uroczystości żałobne w Warszawie, a w niedzielę pogrzeb pary prezydenckich w Krakowie.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Na czas trwania żałoby odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.