W związku z organizowanymi w sobotę w Warszawie uroczystościami żałobnymi po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu w centrum stolicy. Ograniczenia w ruchu wprowadzane są stopniowo od czwartku, kiedy zamknięty został przejazd przez Pl. Piłsudskiego.

W związku z uroczystościami niemożliwy będzie przejazd od ul. Mazowieckiej do ul. Moliera. Zamknięta będzie także ul. Królewska - od skrzyżowania z ul. Marszałkowską do skrzyżowania z Krakowskim Przedmieściem - oraz odcinek ul. Mazowieckiej między ulicami Traugutta a Królewską. Możliwy będzie przejazd przy Teatrze Wielkim - ulicami Wierzbową i Moliera.

Sobota, 17 kwietnia 2010

W sobotę wyłączony z ruchu zostanie obszar zamknięty ulicami: Al. Jerozolimskie-Jana Pawła II-Trasa W-Z-Wisłostrada. Największe ograniczenia dotyczyć będą obszaru zamkniętego ulicami: Al. Jerozolimskie-Al. Jana Pawła II-Trasa W-Z-Wisłostrada.

Zamknięte dla samochodów osobowych będą ulice: Marszałkowska (od Al. Jerozolimskich do Al. Solidarności), Świętokrzyska i Tamka (od ul. Kruczkowskiego do ronda ONZ), Królewska (od Pl. Grzybowskiego do ul. Marszałkowskiej) i Emilii Plater.

Ponadto zamknięte zostaną: Trasa W-Z˙(przed uroczystościami na odcinku Wisłostrada - al. Jana Pawła II, a po nich - od Dworca Wileńskiego do al. Jana Pawła II); ulice Szpitalna, Zgoda i Mazowiecka; krótki odcinek ul. Kruczej (na północ od Al. Jerozolimskich) oraz przecznice na wschód od Al. Jana Pawła II - od ronda ONZ do Al. Solidarności).

Komunikacja miejska

W sobotę utrudnione będzie także poruszanie się komunikacją miejską w tym rejonie. Na odcinku między ul. Stawki a Pl. Zbawiciela wyłączona dla transportu zbiorowego zostanie ulica Marszałkowska. Tramwaje ul. Marszałkowską nie będą jeździć od początku kursowania, a autobusy zostaną wycofane ok. godz. 12. Objazdy zostaną poprowadzone przez Al. Jana Pawła II.

Al. Jerozolimskie będą zamykane dla komunikacji miejskiej okresowo - na czas przejazdu zagranicznych delegacji przez Krakowskie Przedmieście. To samo dotyczy ul. Świętokrzyskiej. Po uroczystościach, podczas dłuższego zamknięcia tych ulic, objazd prowadzić będzie przez ulice E. Plater i Al. Jerozolimskie.

Na Trasie W-Z ruch tramwajowy zostanie wyłączony w południe, ale już od rana nieczynne będą przystanki przy Starym Mieście. Autobusy znikną z Trasy W-Z w chwili zakończenia uroczystości na Pl. Piłsudskiego.

Transport publiczny bezpłatnie

W sobotę przejazdy transportem publicznym będą bezpłatne. Nie trzeba też będzie płacić za parkingi - tak zdecydowała rada miasta Warszawy. Radni zgodzili się na nieodpłatne korzystanie z parkingów systemu "Parkuj i Jedź" od godz. 18 w piątek do niedzieli do godz. 2.30 w nocy.

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował na swojej stronie, że zwolnienie z opłat za przejazdy 17 kwietnia obowiązuje w dwóch strefach biletowych. Nie dotyczy jednak wspólnego biletu ZTM-KM-WKD. Osoby podróżujące na podstawie biletów ZTM pociągami Kolei Mazowieckich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Przewozów Regionalnych oraz lokalnymi liniami autobusowymi lokalnych przewoźników muszą posiadać ważny bilet.

Bezpłatnie będzie można podróżować pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej oraz linii S-9 łączącej Warszawę z Legionowem.