Kraków jest otwarty, ja jako biskup i stróż Katedry jestem otwarty. Niewątpliwie pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu byłby zaszczytem dla Krakowa i Kraków tak przyjąłby decyzję rodziny - stwierdził kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita zapowiedział, że jeszcze dzisiaj znana będzie ostateczna decyzja w tej sprawie, która należy do rodziny.

Pogrzeb pary prezydenckiej odbędzie się na Wawelu, w niedzielę 18 kwietnia o godz. 14 - potwierdził RMF FM prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Takie było życzenie rodziny Marii i Lecha Kaczyńskich. Mszę żałobną odprawi prawdopodobnie kardynał Stanisław Dziwisz. Na uroczystościach obecny będzie... czytaj więcej

Kardynał Dziwisz podkreślił, że sprawa pochówku pary prezydenckiej na Wawelu nie jest ostatecznie przesądzona. Dodał, że rozmowy w tej sprawie były prowadzone z rodziną tragicznie zmarłych, m.in. z bratem prezydenta Jarosławem Kaczyńskim.

Metropolita dodał również, że zwróciło się do niego o to także wiele instytucji i środowisk, podnosząc, że Lech Kaczyński zginął w służbie Polsce.

Wcześniej wojewoda małopolski Stanisław Kracik powiedział dziennikarzom, że pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się na Wawelu w niedzielę o godzinie 14. Pytany o to kardynał Dziwisz powiedział, że jeśli by taki termin był, to jest to najlepszy termin dla Krakowa. Podkreślił, że jego pragnieniem jest, aby uroczystość pogrzebowa na Wawelu zjednoczyła cały naród.

Lech Kaczyński pierwszym prezydentem pochowanym na Wawelu?

Marta Weigel: Na Wawelu nie pochowano dotąd żadnego prezydenta

Lech Kaczyński może być pierwszym prezydentem Polski pochowanym na Wawelu - mówi reporterowi RMF FM Marta Weigel, przewodnik po Wzgórzu Wawelskim. Nie ma tam grobu żadnej polskiej głowy państwa. Wprawdzie pochowany tam został generał Władysław Sikorski, ale był premierem polskiego rządu na uchodźstwie, i Józef Piłsudski jako naczelnik państwa polskiego - przypomina Marta Weigel.